Yüzme Sporu ve Faydaları

Yüzme Sporu ve Faydaları

Yüzme Sporu ve Faydaları

Yüzmenin Faydaları Nelerdir?

Yüzmek eğlenceli bir aktivite olmasının yanı sıra önemli bir aerobik egzersizdir. Havalar ısınmaya başladığı zaman yüzmeye başlamak için mükemmel zamanlardır. Herkes ünlü ABD’li yüzücü Michael Phelps gibi olmasa da genel sağlık durumunu korumak için herhangi bir yaşta yüzmeye başlayabilir. Uzmanlar yüzmenin tüm vücut kaslarını çalıştıran ve eklem gibi yerlere yük bindirme riski taşımayan oldukça faydalı bir egzersizdir.

Anti-Aging

Yüzmek kırışıklık ya da kahkaha kaynaklı çizgi ve kırışıklıklar için faydalı olmayacak belki ama yüzmenin yaklaşık yüzde 50 oranında ölüm riskini azalttığı bilinmektedir. Düzenli olarak yüzen insanlarda ölüm oranlarının daha düşük olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. 32 yılı kapsayan bir çalışma, 20 ila 90 yaş arasında değişen 40.000 erkek üzerinde gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilere göre yüzücülerin ölüm oranları koşucular, yürüyüş yapanlar veya hiç egzersiz yapmayanlara göre yüzde 50 daha az çıkmıştır.

Esneklik

Su ortamı vücut esnekliğini artırmak için çok iyi bir ortam sağlar. Suda yüzmek vücut genelindeki tüm kasları çalıştırırken aynı zamanda vücudun esnekliğini de arttırdığı için eklemler üzerinde de herhangi bir baskı oluşturmaz.

Astım Belirtilerinin Düzelmesi

Diğer birçok aerobik egzersizlerde olduğu gibi yüzmek akciğer kapasitesini arttırır. Vücudu daha fazla performans göstermeye zorlar. Su havadan daha yoğun olduğu için, akciğerlerin kana yeterince oksijen sağlaması için daha fazla çalışması gerekir. Böylece astım belirtilerini azaltır. Yapılan araştırmalara göre, yüzmenin astımlı hastalar için kesin bir olumlu etkiye sahip olduğu vurgulanmıştır.

Diyabet Riskini Düşürmesi

Düzenli egzersiz yapılması kan şekeri düzeylerini azaltır. Bir üniversitede yapılan bilimsel çalışma sonucuna göre aerobik egzersizler ve ağırlık aktiviteleri tek başına veya kombinasyon halinde yapıldığında tip 2 diyabet hastalarında kan şekeri kontrolünü arttırmaktadır.

Ruh Sağlığı geliştirmesi

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre su içinde yapılan egzersiz ve su sporları ruh sağlığını geliştirmektedir. Yüzme hem erkekler hem de kadınlarda ruhsal duruma olumlu katkı sağlamaktadır.  Fibromiyalji olan insanlar için endişeyi azaltıcı ve depresyonu önleyici etkileri vardır. Su egzersizleri aynı zamanda anneler ve doğmamış çocuklarının da sağlığını iyileştirebilir. Tip 2 diyabeti olan kişilerde kalp hastalığı açısından da risk olduğu için kalp sağlığını korumak ve ideal kiloya erişmek önemli bir faktördür. Yapılan çalışmalarda tip 2 diyabeti olan hastalarda altı aylık egzersiz planı neticesinde kardiyovasküler risk faktörlerinin azaldığı tespit edilmiştir.

Kilo verilmesine yardımcı olur.

Bir saatlik yüzme en az 500 kalori yakar. Herhangi bir baskı ve yük binmesine neden olmadan tüm vücut kaslarının çalışmasını sağlar. Yaralanma riski olmadan her gün yüzebilirsiniz. Uzmanlar yüzme ile koşu veya ağırlık egzersizlerinin aynı olmadığını vurgulamaktadır.

Hamile kadınlar için iyidir.

Egzersiz yapılması bebek bekleyen anne kadar doğmamış bebek için de faydalıdır. Su egzersizlerinde aşırı ısınma olası değildir ve yüzme esnasında rahme optimum düzeyde kan akımı gerçekleşir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM