Yanıklar Ve Tedavi Yolları

Yanıklar Ve Tedavi Yolları

Yanıklar Ve Tedavi Yolları

Hayatımızın her evresinde karşılaşabileceğimiz bir felakettir yanıklar. Herhangi bir nedenden dolayı yandığımız zaman ne yapmalıyız ya da ne yapmamalıyız? Bunları çok iyi bilmemiz gerekir. İşte sizlere yanıklar ve tedavi yolları.

Aşırı sıcak sıvılar, elektrik, yoğun buhar, çeşitli kimyasallar ve tabi ki ateş vücudumuzda yanıklara neden olabilir. Tedavisinde ise yanığın neden kaynaklandığına ve ne ölçüde olduğuna göre doğru bir yol izlenmelidir. Yanıklar derece derece sınıflara ayrılır. Bu derecelere biraz değinelim. Birinci derece yanıklar çok ciddi sorun teşkil etmez. Deri yanmıştır ve kızarmıştır. Hassaslığı vardır fakat kabarmaz. 3-4 günde deri toparlanır kendine gelir. Bölge genellikle açık bir şekilde bırakılır. Herhangi bir ilaç sürülmez.

İkinci derece yanıklar da yanan bölge acı verir, kabarır, şişer ve su toplar. İyileşmesi biraz daha uzun zaman alır. Yanık bölge ilk 30 dakikada soğutulup üzerine antiseptik serpilip çok sıkı olmayacak şekilde bağlanabilir. Üçüncü derece yanıklarda ise deri kavrulur, et yanar ve beyazlaşır. Eğer sinirler de yandıysa acı hissi sadece yanan bölgenin etrafında kendini hissettirir.

Böyle durumlarla karşılaşmanız olasıdır. Bu gibi durumlarda ilk yapılması gereken yanan bölgenin soğuk suya tutulmasıdır. Böyle bir imkan yoksa soğuk su ile ıslatılan kompreslerle de yanan bölgenin soğutulması işlemi tamamlanmalıdır. Yanan bölgeye ciddi yanıklarda herhangi bir ilaç sürülmemelidir. Yanan bölgede eriyen giyisi, yapışan kıyafet çıkarılmaya çalışılmamalıdır. Bölgenin soğutulma işlemi asla buz ile yapılmamalıdır. Ciddi boyutlara ulaşan yanıklarda hemen hastaneye ulaşılmalı, yanan bölge bu süreçte sadece soğutulmalıdır. Geriye kalan tedaviyi, uygun ilaçları uzman hekimler belirlemelidir.

Yanıkların iyileşme süresinde temiz kıyafetler giyinmeye özen gösterin. Su toplayan kabarcıkları patlatmaya çalışmayın. Kabuk bağlayan yaraları kaldırmayın. Deride oluşan çatlaklar için ise nemlendirici losyonlar kullanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM