Yağlanan Saçlar İçin Dengeleyici Uygulamalar

Yağlanan Saçlar İçin Dengeleyici Uygulamalar

Yağlanan Saçlar İçin Dengeleyici Uygulamalar

Birçok kadın için oldukça büyük bir sorun olan yağlanan saçlar, yaz döneminin gelmesiyle birlikte daha da kötüye gitmektedir. Hemen her gün saçınızı yıkasanız da hatta gün içerisinde birden fazla kez saçlarınızı yıkasanız da yağlanma sorununun önüne geçemezsiniz. Yağlanma sorununa çözüm bulmak kadınların için önemli bakım ihtiyaçlarının başında gelmektedir. Saçlarınız ister kuru, ister yağlı olsun bu sorunların oluşmasının sebebi saç derinizin gereken PH seviyesinde olmamasıdır. Sağlıklı saçlarda en önemli unsur sağlıklı bir saç derisine sahip olmaktır. Sağlıklı bir saç derisi ne saçlarda kuruma yaratır, ne de yağlanma sorunu oluşturur. Aşağıda bulunan uygulamalarla saç derinizi dengeleyerek yağlanma sorununuza çözüm sağlayabilirsiniz.

Saçlara Dokunmayın

Yağlı saçları ellemek zaten birçok kişinin keyif almadığı bir durumdur. Elinize bulaşan yapış yapış yağ hissi ile temas etmemek için saçlarınıza dokunmuyorsanız, çok doğru bir uygulama yapıyorsunuz demektir. Ancak bazı kadınlar saçlarında yağlanma olup olmadığını kontrol etmek için sık sık saçlarına dokunurlar. Bazı kadınlarda da saçlar öne geldiğinden istemsizce bir geri itme hareketi meydana gelmektedir. Saçlarınıza her dokunduğunuz, saçlarınızla oynadığınız ya da geriye ittirdiğiniz anda saçlarda bulunan yağ bezelerini harekete geçirirsiniz. Bu sebeple eğer saçlarınızda yağlanma sorunu varsa mümkün olduğunca az dokunmakta fayda vardır.

Saçları Nemlendirin

Saçları yağlı olan birçok kadın nemlendirme ihtiyacı hissetmezler. Ancak saçların yağlı olmasıyla nemli olması birbirinden çok farklı iki şeydir. Saçlarınız yağlı olduğu için bakım ürünlerinden uzak durmak yerine saç tipinize uygun bakım ürünlerini haftada iki kere uygulayarak saçlarınız için gerekli nemlendirmeyi sağlayınız.

Protein Ağırlıklı Bir Beslenme Programı

Saçların yağ dengesini sağlayabilmek için dışarıdan yapacağınız uygulamaların yanında beslenme programınızda önem kazanmaktadır. Özellikle hormonlar saçların yağlanmasını sağlayan önemli etkenler arasında yer almaktadır. Yağlı ve şekerli yiyecekler uzun vadede hormonlar üzerinde olumsuz etkilere sahiptirler. Yapılan tüm araştırmalar protein ağırlıklı bir beslenme programının saçlara ve tırnaklara çok iyi geldiğini göstermektedir.

Stresten Uzak Durun

Stres saçlar üzerinde olumsuz etkilerin oluşmasına sebebiyet vermektedir. Stres durumlarında işleyişlerini değiştiren hormonlar sebebiyle yağ bezeleri farklı çalışmaya başlarlar. Müzik dinleme, yürüyüş, dans etmek, gevşeme egzersizleri ve sağlıklı beslenmek saçlardaki yağlanmayı azaltmaya yardımcı uygulamalardır.

Yağlı Saçlara Doğal Kürler

Haftada 3 kez 1 çorba kaşığı kadar aloevera yağını bitkisel bir şampuanın içerisine dökerek dairesel hareketlerle saç derinize masaj yaparak uygulayın. Bu esnada tırnaklarınızı kesinlikle saç derinize değdirmeyin. Bu uygulama hem saç derinize detoks yapmanızı sağlayacak, hem de yağlanma sorununa çözüm olacaktır.

Limon suyu uygulaması da saç derisinde bulunan toksinleri temizleyerek saçların yağ dengesini oluşturmaya yardımcıdır. Özellikle lime (yeşil limon) asidik özellikleri sayesinde saç derisinin PH seviyesini dengeler. Bir miktar limon suyunu saç derinize uygulayıp, şampuanla arındırınız. Bir süre boyunca bu uygulamayı yaparsanız limon saç derinizi alkali hale getireceği için yağlanma sorunu azalacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Benimde saçlarım çabucak yağlanıyo ama boş vaktimde dengeleyici uygulamaları bende deneyeceğim bakalım etkisi olacakmı.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM