Üstüne Görmek Nedir ve Nasıl Anlaşılır?

Üstüne Görmek Nedir ve Nasıl Anlaşılır?

Üstüne Görmek Nedir ve Nasıl Anlaşılır?

Üstüne görmek sorusu aslında bayanların en çok sordukları soruların başında gelir. Bu nedenle bizde sanaltabip.com olarak bu konu hakkında bayanların merakını gidermek için açıklama yapma ihtiyacı hissettik. Üstüne görmek adet kanaması ya da regl durumu değildir. Gebelik döneminde bazı kadınlarda gebeliğin başlangıcı sonrasında rahim iç tabakasına gebeliğin yerleşmesi halidir. Tıbbi anlamda bu kanamaya aslında yerleşme kanaması da denilmektedir. Ancak bu durum her bayanda ya da her gebelikte görülen bir durum değildir.

Bu dönemde anne adayı gebeliğin başlangıcından sonra neredeyse adet dönemine denk geldiği için bu durumu kanamaya bağlı olarak adet şeklinde fark ederler. Ancak burada hamile olduğundan da habersiz olduğu için bu durumdan çok fazla endişe duymaz. Hamile bayanlar ancak ikinci aydan itibaren adet kanaması durduğunda bu durumdan şüphelenir ve de gebe olduğunu anlar.  Bebek bu arada 2 aylık olmuştur ve anne adayı bu durumu üstüne görmüşüm şeklinde tanımlar.

Üstüne görmek nedir
üstüne görmek

ÜSTÜNE GÖRMEK VE ADET KANAMASI ARASINDAKİ FARK

Üstüne görmek yukarıda bahsettiğimiz gibi bir adet kanaması kesinlikle değildir. Burada kanamanın rengi ve de miktarı da farklılık gösterecektir.  Üstüne görme kanamasında düzende farklı bir şekilde ilerler. Adet kanamalarında bir düzen vardır ancak üstüne görmekte böyle bir şey söz konusu değildir. Üstüne görmek genelde döllenmeden hemen hemen 10 gün sonra meydana gelir bu nedenle de fark edilmeyebilir.

Bizler sanaltabip.com sitesi olarak siz değerli bayanlarımıza diyoruz ki eğer ki bir gebelik şüpheniz varsa ve korunmasız ilişki sonrasında normalin dışında bir kanama ile karşılaşırsanız mutlaka bir kadın doğum uzmanına bu durumu belirtmelisiniz.  Ancak bir doktora gidecek konumda değilseniz ya da bunun için bir imkanınız yoksa o zaman size tavsiyemiz idrar ya da kanla gebelik testinizi yapmanızdır.

Gebeliğe zararı var mıdır?

Üstüne görme kanaması gebelik döneminde herhangi bir şekilde zararlı değildir. Bu nedenle de bebeğe zarar vermesi beklenmez.

Üstüne görmek yalnızca gebeliğin geç fark edilmesine neden olan bir durumdur. Bunun içinde anne belki de bebeğin sağlığına iyi gelmeyecek tarzda ilaçlar ya da radyasyon alabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM