Tüp Bebekte Başarı Oranı

Tüp Bebekte Başarı Oranı

Tüp Bebekte Başarı Oranı

Tüp bebekte başarı oranı

Tüp bebek tedavisinde başarı iki aşama da açıklanabilmektedir. Öncelikle birinci aşamada gebelik oranıdır ikinci aşamada ise canlı doğum oranındaki başarıdır. Gebelik ve anlı doğumdaki başarı oranları çoğu zaman birbiriyle orantılı olmamaktadır. Tüp bebek tedavisiyle elde edilen gebeliklerde maalesef canlı doğum sayısı aynı başarıyı gösterememektedir. Gebelik sağlıklı elde edilmiş olsa bile canlı bebek doğum oranı düşük, ölü doğum, anne karnında bebeğin ölmesi gibi nedenlerle gebelikteki başarı oranıyla denk olamamaktadır. Tüp bebek tedavi merkezleri başarı oranlarını ifade edecek açıklamalarda bulunurken gebelikteki başarı oranlarını ifade etmek için bilgi vermektedirler.

Tüp bebekte başarı oranı yüzde kaçtır?

Sizler için listelediğimiz yaş oranlarına göre tüp bebek tedavisi başarı oranları ilk kez tüp bebek denemesi uygulanacak çiftlerde geçerli oranlardır. Tüp bebek tedavisi için 4 kez deneyen ve yaptıran çiftlerde bu oranlar daha da yukarılara çıkarak %90 başarı oranlarını görmektedir.

 • 30 yaşın altı %60
 • 35 yaş civarı %40
 • 40’lı yaşlarda ise %15

Tüp bebek başarı oranlarından bahsedebilmek için hastaların öykülerine bakmak gereklidir.  Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin yaşları, daha önceki uygulanan ve başarısızlıkla sonuçlanan tedavi yöntemleri, kadınlardaki yumurtalık sayısı ve diğer sorunlar, erkeklerdeki sperm kalitesinde ve sayısındaki problemler vb. gibi birçok etken faktör rol oynamaktadır. Her hasta çiftin kişisel kapasiteleri birbiriyle aynı olmadığından başarı oranları da kişilere bağlı olarak değişmektedir. Başarı oranlarını etkileyen hasta unsurları dışında tüp bebek merkezinin de hastalara verdiği hizmet ve gebelikteki başarı oranlarını etkileyen modern teknoloji ve donanımlara sahip olup olmadığı gibi durumlar başarı oranı yüzdesini etkilemektedir.

Hastaların başarı oranı yüzdesini etkileyen unsurları nelerdir?

 • Anne adayının 35 yaş üzerinde olması.
 • Baba adaylarında ki sperm sayısı, hareketi gibi faktörlerdeki bozukluklar.
 • Çiftlerin daha önce ki tüp bebek tedavisi denemelerindeki başarısızlıkları gibi daha birçok faktör başarı yüzdesini etkilemektedir.

Tüp bebek tedavisinde başarıyı arttıran ve azaltan unsurlar?

Tüp bebek tedavisinde kadının çocuk sahibi olabilmesi için yaş faktörü en önemli etkendir. Anne adayının yaşı ne kadar genç olursa başarı yüzdesi o kadar artmaktadır. Anne adayında aranan yaş kriteri en geç 35’tir. Daha ileri ki yaşlarda da tüp bebek tedavisiyle bebek sahibi olunabilirken en geç 45 yaşına kadar tüp bebek tedavisiyle gebelik önerilmektedir.

 • Kadındaki over rezervi yani yumurtalık kapasitesi gebelik elde edilmesinde çok önemlidir.
 • Kullanılmakta olan zararlı bir alışkanlık (sigara, alkol gibi )varsa gebelik şansı azalır, hatta gebelik oluşsa bile ileriki gebelik haftalarında düşüğe ya da erken doğuma neden olmaktadır.
 • Daha önce kendiliğinden ya da tüp bebek yöntemiyle başarılı bir gebelik ve doğum elde edilmişse başarı yüzdesi de artmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM