Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Soru ve Cevaplar

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Soru ve Cevaplar

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Soru ve Cevaplar

Tüp bebek uygulaması uzun yıllar öncesinden hayatımıza girmiş ve çocuk sahibi olmakta güçlük çeken bir çok kişi tarafından da uygulanmış başarılı sonuçlar alınmış bir yöntemdir. Ancak uygulama öncesinde de çiftlerin akıllarında bir takım sorular vardır. Bu soruların yanıtlarına kısa kısa makalemizde yer vermeye çalıştık.

Tüp bebek uygulaması için yaş sınırı var mıdır?

Eğer ki tüp bebek düşünen bir kadının yumurtalık fonksiyonları tam olarak çalışıyorsa 45 yaşına kadar bunun herhangi bir uygulanamazlığı yoktur. Ancak uygulamalar bize gösteriyor ki 38 yaaşın üzerindeki kadınlarda tüp bebek uygulamasına başlanmadan önce genetik bir tanı yapılması gerekir. Buradaki amaç embriyoların kromozomlar yönünden normal olup olmadığının incelenmesidir.

Kadın yaşı başarıyı etkiler mi?

Bu sorunun cevabına üzülerek evet yanıtı vermek gerekiyor. günümüzde erkek kısırlığında ciddi anlamda bir başarı elde edilmeye başlandı ancak burada kadının yaşının ileri olması başarı ihtimalini de güçleştiriyor.  Kadının yaşı büyüdükçe yumurta kapasitesi de aynı oranda azalıyor. Bu da demek oluyor ki 40 yaşından sonra başarı ihtimali % 20-25’lere kadar düşebiliyor.

Tüp bebek tedavisinde başarı mevsimlere göre değişir mi?

Tüp bebek uygulaması Türkiye’ de uzun yıllardan bu yana devam etmektedir. Dolayısıyla burada ciddi bir tecrübe hali söz konusudur. Bu nedenle de tüp bebeğe başlamak için mevsimlerin herhangi bir şekilde etkisi olmuyor.

Tüp bebekte başarı
Tüp Bebek

Tüp bebek uygulamalarında tüplerin açık olması gerekli midir?

Tüp bebek için hazırlık esnasında tüplerin açık olmasına gerek kalmıyor. Çünkü yumurtalar spermle döllenme işlemi tamamlandıktan sonra rahim içerisine yerleştiriliyor. Bu da tüplerin açık ya da kapalı olmasının bir şey ifade etmediğini bize gösteriyor.

Tüp bebek gebeliklerinde düşük riski daha yüksek midir?

Sorunun yanıtı kesinlikle hayır olacaktır. Çünkü normal gebelikte düşükler adet kanamaları ile karıştırıldığı için üzerinde durmamaktan kaynaklanıyor. Ancak tüp bebek uygulamasında böyle durumlarda zaten hasta takip sürecinde olduğu için duruma hızlıca müdahale edilebiliyor.

 Tüp Bebekte Kullanılan sperm ve yumurtalar eşlerin kendisine mi aittir?

Tüp bebek uygulamasında kullanılan spermler kesinlikle eşlerin kendisine ait oluyor. Çünkü ülkemizde bunun dışında bir durumun yapılması yasal olarak da mümkün değildir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM