Tükenmişlik Sendromu Nedir?

Tükenmişlik Sendromu Nedir?

Tükenmişlik Sendromu Nedir?

Günden güne artmakta olan ve birçok kişinin karşısına çıkan tükenmişlik sendromu nedir? Tükenmişlik sendromu, özellikle yoğun bir iş temposuna sahip olan kişilerin sıklıkla karşılaştığı ruh sağlığı hastalıklarının başında yer almaktadır. Rekabet ortamının kişiye verdiği huzursuzluk, stres, özel hayata vakit ayıramama ve yalnızlık gibi problemler, tükenmişlik sendromunun en önemli belirtileri olarak bilinmektedir.

Kişi tüm bu hayat sorumluklarına karşın yorgun hissetmektedir. Bu nedenle gerek iş hayatın, gerek insan ilişkilerinde ve gerekse özel hayatında, sorunlar yaşamaya başlamaktadır. Psikolojik olarak kendini tamamen bitmiş gibi hisseden bu kişi, bu nedenle büyük bir çıkmazın içerisinde olduğunu düşünmektedir. Üstelik insan ilişkileri de giderek kötü bir hal almaya başlamıştır.

Tükenmişlik Sendromunun En Önemli Belirtileri

Günümüzde tükenmişlik sendromu belirtileri sayesinde kişinin bu ruh sağlığı hastalığına yakalanıp yakalanmadığını öğrenebilmek mümkündür. Kişi sürekli olarak endişeli ve karamsardır, bununla birlikte duyguları da aniden değişim gösterebilmektedir. Öte yandan kişinin dikkat eksikliği, unutkanlık, plansızlık ve sık sık hata yapması gibi birçok durum, tükenmişlik sendromunun zihinsel olarak göstergesidir.

Fiziksel belirtileri olarak ise baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları, sinirlerde çekilme, yorgun hissetme, sürekli olarak hastalanma, uyku sorunları ve cinsel isteksizlik, tükenmişlik sendromu yaşayan kişilerde görülen belirtilerdir. Bu hastalığın tedavisinin olduğunu unutmamak ve bu nedenle en yakın sağlık kuruluşundan destek almak son derece önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM