Suçiceği Nedir?

Suçiceği Nedir?

Suçiceği Nedir?

Çocukların mutlaka hayatları boyunca bir kez olsun tattıkları bir hastalık olan Suçiceği hastalığı, birçok anne babayı korkutsa da, aslında panik yapılacak kadar büyük bir hastalık değildir. Varicella-zoster virüsünden ötürü kaynaklanan bu hastalık, vücutta kızarlık ve baloncukların oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle yoğun bir kaşıntı altında kalan çocuklar, zaman zaman ateş gibi belirtilerden dolayı şikayetçi olabilmektedirler.

Suçiçeği bulaşıcı bir hastalık olmasından ötürü çocuk, eğitim ve sosyal hayatına devam edememektedir. Öte yandan çeşitli ilaç tedavileriyle rahatlayabilen çocuklar, bu konuda hekim kontrolünden geçerlerse, söz konusu hastalığı daha erken bir süre içerisinde yenebilmektedirler.

Suçiçeği Belirtileri

Her hastalığın olduğu gibi suçiçeği hastalığının da birtakım belirtileri bulunmaktadır. Bu nedenle suçiçeği belirtileri konusuna hakim olan ebeveynler, çocuklarının kısa süre içerisinde rahatlamalarına olanak tanıyacaklardır. Suçiçeği hastalığı genel olarak 10 ila 20 gün sürebilirken, en belirgin özellikleri ise vücuttaki kızarıklıklarıdır. Bununla birlikte çocukta çok yüksek olmamakla birlikte normalin biraz üstü olarak ateş görülebilmektedir.

Halsizlik, suçiçeği geçiren bir çocuğun karşılaşabileceği bir durumdur. Öncelikle az az vücutta kendini gösteren bu kızarıklıklar, zamanla daha da çok yayılacaktır. Çocuğunuzun bu kızarıklıkları kaşınmasına rağmen kaşımaması son derece önemlidir. Aksi halde çok kaşıması gibi bir durumda bu kızarıklıklar vücutta kalıcı olarak durabilmektedirler. Bu nedenle kaşıntıya karşı iğne ya da ilaç tedavileri çocuğun rahatlamasına neden olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM