Siyah Noktalar İçin Doğal Çözümler

Siyah Noktalar İçin Doğal Çözümler

Siyah Noktalar İçin Doğal Çözümler

Ciltteki Siyah Noktalar İçin Doğal Çözümler Nelerdir

Hangi yaşta olursak olalım hepimizin hayali sağlıklı ,pürüzsüz ve parlak bir cilttir. Oysa özellikle yüz bölgesinde var olan kırışıklıklar, sivilceler, güneş lekeleri ya da büyüklü küçüklü siyah noktalar herkesin kabusu olabilir.Gelişen teknoloji ile cilt üzerinde oluşan cilt sorunlarını çözmek adına birçok tedavi şekli uygulanmaktadır.

Fakat bu teknoloji destekli kozmetik uygulamaları hem maliyetinin yüksek olması hemde kimyasal içeriklerinin bulunması sebebiyle her zaman tercih edilmez. Bunun yerine düzenli bir cilt bakım rutini oluşturarak, cilde iyi geldiği bilinen ve siyah noktaların ve sivilcelerin oluşumunu önleyen ya da bunları ciltten temizleyen doğal maskelerden yardım almak hem sağlıklı hemde hesaplı bir çözüm olarak tercih edilebilir.

Siyah noktaların oluşma nedenleri farklılık göstermektedir. Yüz bölgesinde özellikle  burun üstünde  görmeye alıştığımız siyah nokta oluşumu birçok sebepten kaynaklı olabilmektedir.

İşte siyah nokta oluşumuna neden olan veya siyah noktaların çoğalmasına yol açan bazı nedenler;

Güneş ışığı altında uzun süre kalmanız vücudun kendini koruması için harekete geçmesine sebep olur ve ultraviyole ışınlarından korunmak için vücudun salgıladığı melanin maddesinin artış göstermesi cilt yüzeyinde leke ve siyah nokta oluşumuna zemin hazırlar.

Siyah nokta oluşumunun diğer bir nedeni de sivilcelerin kaybolmasıyla birlikte cilt yüzeyinde bıraktığı siyah noktacıklardır. Özellikle sivilceleriyle oynayıp sıkan kişilerde sivilcelerin kaybolmasından sonra geriye çok fazla siyah nokta kalmaktadır.

Yaş ilerledikçe vücut hücrelerden toksinleri arındırarak atamamaktadır. Bu durumun doğal sonucu cilt üzerinde istenmeyen siyah noktalara sebep olur.

Nemlendirme yüz ve vücut bakımı ayrıca iyi beslenme, güzel ve sağlıklı cilde sahip olmanızı sağlar.  Siyah noktalara doğal çözümler ve doğal maske tarifleri ise ;

1.Yumurta beyazı,Limon:

Sinir bozucu siyah noktalara karşı mücadelede en güçlü bitkisel maske limon suyu ve yumurta beyazıdır. Yağ ve bakterilerle mücadelede en güçlü yardımcılardan biri limon suyudur .Hem evde hem kozmetik ürünlerin hazırlanmasında ayrıca cildin gözeneklerini kapatmak, cildi parlaklaştırmak ve sivilcelerle mücadelede – özellikle güneşe aşırı maruz kaldıktan sonra hiperpigmente olmuş bölgelerde mükemmel bir  tercihtir.

2.Soğan ve Sarımsak : Siyah noktalara iyi gelen diğer doğal ürün ise sarımsak ve soğandır. Soğan ve sarımsak, ciltteki lekelerin soyulmasına yardımcı olur. Yarım soğan ve 3-4 diş sarımsağın suyunu siyah noktaların üzerine uygulayın ve en az 10 dakika bekletin. Bekleme süresi sonunda cildinizi soğuk su ile durulayın.

3. Bal : Bal, siyah noktalara çok iyi gelir. Bir miktar balı ısıtıp ve siyah noktaların üzerine sürün. 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile cildinizi yıkayın. Siyah noktaların çıktığını gözlerinizle göreceksiniz.

4.Elma sirkesi, Su : Elma sirkesi (1 çorba kaşığı )ile su (1 çorba kaşığı ) karıştırılır. Daha sonra bu karışım, siyah noktaların yoğunlukta olduğu bölgelere sürülerek 15 dakika bekletilir. Sürenin bitiminde yüzünüzü ovuşturarak yıkadığınızda siyah noktaların kolayca temizlendiğini görürsünüz.

5.Yoğurt, Llimon suyu: Bir kase yoğurt  içine 1 limonun suyu sıkılır ve güzelce karıştırılır. Elde edilen maske göz altlarına temas ettirilmeden yüzün bütününe uygulanır. Maske ciltte 20 dakika bekletilir. Daha sonra ılık suyla cilt temizlenir.

6. Karbonat:  Siyah noktaların üzerine Karbonat ve su karışımını uygulayabilirsiniz. Bir kaç dakika siyah noktaların üzerini bu karışım ile ovduktan sonra soğuk su ile yıkayın.

7. Bal,Limon suyu,Karbonat:  Üç malzemeyi birbirine karıştırın, siyah nokta olan bölgeye uygulayın.10 dakika sonra yıkayın nemlendirici sürün.

8.Limon,Bal: Yarım limonun üzerine bir miktar bal ekleyip bunu siyah nokta olan bölgede masaj yaparak gezdiriniz. 2 dakika sonra yıkayınız.

9.Un, Bal: Maske için bir çorba kaşığı un, bir çay kaşığı ılık su ve yarım çay kaşığı bal gerekir. Yapışkan bir kıvama gelene kadar bütün malzemeleri karıştırın. Karışım çok kalınsa, su ekleyin.Bir peçete alın ve üç şerit halinde kesin. Maskeyi tutkal olarak kullanın ve şeritleri burnunuza, çenene ve siyah kafalı olabileceğini düşündüğünüz yere yapıştırın. Şeritleri yüzünüzde 10 dakika bırakın, sonra onları çıkarın ve yüzünüzü ılık suyla durulayın.

10.Jelatin,Süt : Bu iki malzemeyi karıştırın ,mikrodalga fırında 1 dakika ısıtın ve siyah nokta olan bölgeye uygulayın.Kuruyunca cildinizden nazikçe çıkarın.

11. Yumurta akı , Peçete: Yumurta akını çırpınız cildinize fırça yardımı ile sürünüz. Sonra cildinize sürdüğünüz maske kurumadan peçeteyi yapıştırınız iyice kuruduktan sonra yavaşça ciltten çıkarınız . Cildinizi yıkayıp kurulayınız.

Güneş Kremi :  Siyah noktaların oluşumunda etkin rol oynayan güneş ışınlarının vücuda yaydığı zararları önlemek için yapılacak en akıllıca tercih yaz kış güneş kremi kullanmaktır. Güneş kremi, cilt için koruyucu kalkan görevi görecek, güneş ışınlarının uzun temasına engel olacaktır. Bu durumun doğal sonucu olarak da cilt kendini koruma ihtiyacı duymayacağı için melanin maddesinin salgılanması azalacaktır. Bu nedenle güneş kremi kullanımı ciddi anlamda olumlu sonuçlar vermektedir.

C Vitamini Tüketimi: C Vitamininin fazla tüketilmesi vücudun melanin salgılama oranını düşürmektedir. Bu sayede fazla melanin salgısının siyah noktaya neden olma olasılığı da en aza inmektedir. C Vitaminini doğal yollardan almak için portakal, limon, mandalina, çilek gibi meyveleri tüketmeye özen göstermelisiniz.

E Vitamini Desteği: E Vitamininin cilt için olumlu etkileri çok fazladır. Göz altı bakımında da kullanılan E Vitamini direkt olarak cilde uygulandığında içeriğindeki antioksidanların etkisiyle leke ve siyah nokta oluşumunu en aza indirmektedir. E Vitaminini kapsül şeklinde alabilirsiniz. Kapsülü açtıktan sonra lekenin ve siyah noktaların olduğu bölgeye parmaklarınız yardımıyla direkt uygulayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM