Sezaryen Doğum Ameliyatı Dikişleri

Sezaryen Doğum Ameliyatı Dikişleri

Sezaryen Doğum Ameliyatı Dikişleri

Sezaryen bir ameliyat sonrasında yapılan dikim işlemi sonrasında ameliyata son verilmektedir. Bu ameliyat dikişlerinde ise uterus,faysa,cilt altı ve ciltte yapılan dikişler sonrasında tamamlanmış olur. Bu şekilde bir işlem yapılmasının amacı estetik açıdan güzel bir görünüm sağlanması bunun yanı sıra yara bölgesinde enfeksiyon oluşmaması ve yeniden açılmaması gibi sonuçlar vardır. Bu nedenle de çok önemli olarak görülmektedir.

Sezaryen ameliyatlarında tek bir kesi uygulaması yapılmaktadır. Bu da karın alt kısmından yatay olarak uygulanır. Bu kesim işlemine ise pfannenstiel insizyon denilmektedir. Ancak çok nadirde olsa dik olarak keside atılabilmektedir. Buna ise göbek altı midline kesisi denilmektedir. Bu her iki kesi yönteminde de yukarıda bahsettiğimiz şekilde dikiş işlemi uygulanmaktadır.

 SEZARYEN AMELİYATINDA CİLT NASIL DİKİLİR?

Sezaryen ameliyatlarında cildin dikişi sırasında genellikle uygulanan yöntemler vardır bu yöntemleri kısaca belirtecek olursak şu şekilde açıklayabiliriz.

Dışardan Görünmeyecek Dikişler

Bu dikişte kullanılan materyaller kendi kendine erime özelliğine sahiptir.  Bayanların estetik görünüme verdikleri önem dolayısıyla en sık tercih edilen dikiş şeklidir. Burada tek tek değil devamlı olacak şekilde bir dikim işlemi uygulanır. Halk arasında ise bu dikişlere estetik dikiş ismi verilmiştir.  Dikiş dışarıdan bakıldığında görülmez ve sonrasında da çok az görülebilecek bir dikiş görüntüsü meydana gelir.

Tel Zımba İle Dikiş Yöntemi

Tel zımba şeklinde isimlendirilmesinin nedeni dışarıdan bakıldığında aynı zımbalanmış gibi görünmesidir. Bu teller sezaryen işleminden yaklaşık olarak 1 hafta sonrasında alınır ve ağrı hissedilmez.

İplik İle Dikiş Yöntemi

İplik ile dikişler kendi kendiliğine erimezler bu dikişlerde aynen tel zımba dikişleri gibi bir hafta sonrasında alınması gerekir.

Bant Yöntemi İle Dikiş

Bu işlem esnasında ince bir bant dikişler üzerinden yapıştırılır. Bandın yapıştırılması anında yaranın iki ucunun da karşı karşıya gelmesi sağlanır. Bu işlem fazla gerilim gerektirmeyen sezaryenlerde uygulanmaktadır ve oldukça pratik bir yöntemdir.

Peki, bu dikiş yöntemleri arasında en fazla tercih edilen hangisidir derseniz o zaman size dışarıdan görünmeyecek dikişler yöntemini gösterebilirim.

SEZERYAN DİKİŞLERİ NE ZAMAN İYİLEŞİR?

Sezaryen sonrasında dikişlerin yaklaşık olarak 24-48 saat içerisinde iyileşmeye başlaması gerekir. Bir aksilik yok ise 3 gün sonra hastanın banyo yapmasına müsaade edilir. Dikişlerin alınma süresi ise 1 hafta sonrasında olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM