Şeker Hastalığına Karşı Koruyan Besinler

Şeker Hastalığına Karşı Koruyan Besinler

Şeker Hastalığına Karşı Koruyan Besinler

Şeker hastalığı oldukça sinsi bir şekilde ilerleyen ve birden ortaya çıkan bir hastalıktır. Şeker hastalığı genetik nedenlerle ortaya çıkabileceği gibi, yanlış beslenme sonucunda da oluşabilmektedir. Ne yazık ki şeker hastalığının günümüzde kesin bir tedavisi yoktur ve ancak ilaç, diyet ve beslenme programları ile kontrol altında tutulabilir.

Şeker hastalığına yakalanmamak ve sağlığınızı korumak için çok fazla şeker içeren besinler tüketmemeli ve özellikle alkol kullanımından uzak durmalısınız. Alkol karaciğerde şekere dönüşerek sadece şeker hastalığına değil, aynı zamanda birçok hastalığa da neden olmaktadır. Alkol kullanmayı bırakarak şeker hastalığına karşı etkili bir tedbir almış olursunuz.

Bu uyarıların haricinde şeker hastalığından korunmak ve daha sağlıklı bir bedene sahip olmak için tüketmeniz tavsiye edilen besinler ise şöyledir:

– Taze meyveler:

Taze meyveler vücudunuzun ihtiyaç duyduğu şekeri karşılamak için yeterli olacaktır. Ayrıca taze meyveler yüksek antioksidan özelliğine de sahiptir ve böylece vücudunuzda bulunan zararlı maddelerin atılmasına da yardımcı olursunuz. Her gün düzenli olarak taze meyve tüketerek şeker hastalığına karşı kendinizi koruyabilirsiniz. Özellikle elma, kivi ve çilek gibi az şekerli meyveleri tercih etmek sizin için daha yararlı olacaktır.

– Yüksek lif içeren gıdalar:

Lifli gıdalar metabolizmayı hızlandırıcı ve kilo vermeye yardımcı olduğu gibi aynı zamanda da şeker hastalığına karşı korunmanıza da yardımcı olur. Lif içeren gıdaları mutlaka sofralarınızda bulundurmalı ve tüketimini arttırmalısınız. Tahıl ve bakliyat ürünleri oldukça yüksek oranda lif içermektedir. Ancak bu noktada dikkat etmeniz gereken konu hamur işi ve fazla ekmek tüketiminden uzak durmak olacaktır. Bu besinler her ne kadar tahıllardan üretilen mamullerle üretilse de karbonhidratların vücutta şekere dönüştüğü unutulmamalıdır ve tüketimleri olabildiğince az miktarlarda tutulmalıdır.

– Baharatlar:

Bazı baharat grupları şekerin önüne geçmek ve şekeri düşürmek için oldukça faydalı çözümler sunuyor. Özellikle çubuk tarçın şekerin hızlı bir şekilde düşmesine ve dengelenmesine yardımcı olmaktadır. 1 adet çubuk tarçını demleyerek çayını yapıp, her gün 1 fincan içerseniz şekere karşı kendinizi korur ve şekerinizi dengelersiniz. Düşük şekeri olan kişiler bu çayı çok fazla tüketmemelidir. Aksi takdirde düşük şekerden dolayı çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Tarçın şekere karşı oldukça etkili bir baharattır. Tatlılarınız da toz tarçın kullanmak da tatlı tüketimlerinde size şekere karşı koruyucu bir önlem olacaktır.

– Bitki çayları:

Doğal bitki çayları birçok hastalığın tedavisinde kullanılmakta ve etkili çözümler sunmaktadır. Şeker hastalığında kullanılan karahindiba otu yüksek şekeri düşürerek kan şekerini dengeler. Her gün 1 fincan karahindiba çayı içerek şekere ve çeşitli hastalıklara karşı kendinizi koruyabilirsiniz. Şekere karşı diğer bir koruyucu bitki ise sinirli otudur. Bu bitkinin de çayını yaparak şekerinizi düşürebilir ve dengeleyebilirsiniz. Her iki bitkiyi de kaynamış sıcak suya bir tutam atarak demledikten sonra içiniz. Her iki bitkiyi de ortalama 1 ay süre kullandıktan sonra ortalama 1 ay ara vermeyi ihmal etmeyiniz. Sadece kullanıma ara verdiğiniz süre içerisinde şekeriniz yeniden yükselirse bu bitki çaylarından şekerinizi düşürmesi için içebilirsiniz.

– Sebzeler:

Sebze tüketimi şeker hastalığını önleyen ve sizi koruyan gıdalardır. Sofralarınızda sebzelere bol bol yer vererek şeker hastalığına karşı tedbir alabilirsiniz. Aynı zamanda sebzelerin içerdikleri besin değerleri sayesinde daha sağlıklı bir bedene sahip olarak diğer hastalıklardan da kendinizi korumanız mümkün. Kereviz, enginar ve salatalık şeker hastalığına karşı korunmanızı sağlayan başlıca gıdalar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda bol bol taze yeşilliklerde tüketerek şeker hastalığının önüne geçebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM