Sağlıklı Beslenme İçin 10 Altın Tavsiye

Sağlıklı Beslenme İçin 10 Altın Tavsiye

Sağlıklı Beslenme İçin 10 Altın Tavsiye

Beslenme Nedir?

Son zamanlarda herkesin farklı bir görüş sunduğu, her gün yepyeni şeylerin ortaya çıktığı bunların yanında vücudun vazgeçilmezi olan beslenme sadece yemek ve içmek, mideyi doldurmak, tokluk oluşturmaktan ibaret değildir. Beslenme çok önemli bir kavramdır. Beslenme; vücudun büyümesi ve gelişmesi için, aynı zamanda vücutta yerine getirilecek işlevlerin ihtiyaç duyduğu enerjinin temin edilmesi için sağlıklı ve yeterli bir şekilde vücuda gerekli besin öğelerinin alınması olarak tanımlanabilir. Beslenme kadar önemli bir diğer kavram da sağlıklı, düzenli ve doğru beslenmedir. Her beslenme sağlıklı değildir. İşte bu makalede sağlıklı beslenmenin 10 altın kuralı açıklanmıştır.

10 Altın Tavsiye ile Sağlıklı Beslenme

1) Öncelikle sağlıklı beslenme organik beslenmedir. Hazır ve paketlenmiş ürünleri mutfağınızdan ve vücudunuzdan uzak tutmanız gerekir.
2) Gerektiği kadar yemelisiniz. Vücut harcadığı enerjiden daha fazla bir enerjiye ihtiyaç duyar. Kişisel faktörlerin de etkili olduğu bir hesaplama yöntemi ile kişinin günlük enerji gereksinimi bulunur. Bunun için bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz.
3) Yağlardan uzak durun. Yağsız bir hayat elbette ki düşünülemez. Yemeklerden tutun pasta, böreklere kadar her yiyecekte yağ mevcut. Fakat burada uzak durulması gereken bazı yağlar vardır: katı ve hayvansal kaynaklı yağlar. Aşırıya kaçmadığı sürece bu yağları da kullanabilirsiniz.
4) Hayatınızda fiziksel aktiviteye yer ayırın. Mutlaka haftada 3-5 gün düzenli bir şekilde spor yapın bu yediğiniz besinleri sindirmenizi ve vücudun işini kolaylaştırmanızı sağlar.
5) Haftada 2 kere balık tüketin. Balıklar vücudun ihtiyacı olan ve vücutta üretilmeyen esansiyel yağ asitleri açısından zengin yiyecek maddeleridir. Bu yağ asitlerinden omega-3 ve omega-6 vücut için çok faydalı yağ asitleridir.
6) Diyetinizde posaya daha çok yer verin. Posa yiyeceklerin sindirilmeyen kısmıdır. Posa vücutta sindirilmeden atılır. Posanın vücuda katkısı ise bağırsakları çalıştırmasıdır.
7) Gün içinde çok aç kalmamaya özen gösterin. Ara öğün; her ana öğünden 2-3 saat sonra yapılan hafif atıştırmalıklardır. Ara öğünler vücudun şeker dengesini sağlamada çok önemli bir yere sahiptir.
8) Sofranızda sebze ve meyvelere daha çok yer verin kış hastalıklarını kendinizden uzak tutun.
9) Beslenmeyle ilgili her duyduğunuza inanmayın. En doğru bilgiyi beslenme alanında uzman olan diyetisyenlerden alabilirsiniz.
10) Sağlıklı beslenmenizi tamamlayacak 10. altın tavsiye ise mümkün olduğunca düzenli bir beslenme saatlerine sahip olmanızdır. Her gün yakın saatlerde yemek yemeye özen göstermelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM