Sabahları Mide Ağrısı Nedenleri

Sabahları Mide Ağrısı Nedenleri

Sabahları Mide Ağrısı Nedenleri

Sabahları Midemiz Neden Ağrır

Mide ağrıları hepimizin zaman zaman karşılaştığı bir problemdir. Sabah uyanıldığında hissedilen mide ağrılarınınsa bir çok nedeni olabileceği gibi bazı hastalıkların da habercisi sayılabilirler. Uzmanlar sabahları görülen mide ağrılarının genelde hazım sorununa işaret olduğunu belirtiyorlar. Geç saatlerde ve çok yemek yemek sabahları ağrılara neden olabilmekte. Ayrıca yanlış gida tüketimleri de bu ağrıları tetiklemekte. Uzmanların belirttiği ikinci genel nedense gaz problemi. Vücudumuz uyku halindeyken de çalışmaya devam eder. ve devam eden sindirim gaz oluşumuna da sebebiyet verir. Bazı bünyeler uykuda, oluşan gazı dışarı atamazlar ve uyandıklarında bu sebeple çeşitli mide ağrıları yaşamaya başlarlar. Bağırsaklarında hareket sorunu olanlar bu sıkıntıyla daha çok karşılaşmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için akşam yatmadan en az 3 saat önce yemek yemeyi kesmelisiniz.

Sabah mide ağrısına neden olan bir başka nedense mide rahatsızlıklarıdır. Reflü  gibi mide rahatsızlıkları alçak yastıkta yatıldığı takdirde midenizi ve boğazınızı tahriş etmeye devam eder. Bu da sabahları uyanınca mide ağrıları ve boğazda yanma şikayetleri ile karşılaşmanıza neden olur. Ayrıca gastrit gibi rahatsızlıklar da uyku süresince acıkmaya bağlı olarak artış göstereceğinden sabahları mide ağrısı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için çeşitli asit bastırıcılar ve mide koruyucular kullanılabilir. Ancal bu gibi şikayetlerin kesin olarak tanısı ancak doktor tarafından konulabilmekte, hatta çoğu zaman konulan ilk tanı yalnızca varsayım olabilmektedir.

Bazı Rahatsızlıkların Habercisi Olabilir…

Sabahları görülen mide ağrısı başka rahtsızlıkların da habercisi olabilirler. Tıb dilinde İrritabl Bağırsak Sendromu olarak adlandırılan, sindirime yardımcı kaslarda yaşanan sorunlara ve iltihaplanmalara dayalı rahatsızlıklar, Laktoz İntoleransı olarak adlandırılan süt ve süt ürünlerindeki şekerin sindirilmemesi anlamına gelen sindirim problemi gibi hastalıklar da sabahları mide ağrılarına neden olabilmektedir. Eğer mide ağrısı şikayetleriniz bir kaç haftadır sürüyorsa doktorunuza başvurup nedenini çözümlemeli ve ona göre tedbir almalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM