Prematüre Doğum Sonrası Yaşanan Süreç

Prematüre Doğum Sonrası Yaşanan Süreç

Prematüre Doğum Sonrası Yaşanan Süreç

Erken doğum hem annenin hem de bebeğin daha hazır olmadan doğumun gerçekleşmesidir. Bebek fiziksel gelişimini tam olarak bitirmemiştir ve aynı şekilde anne de doğuma daha hazır değildir. Ancak ağır yük kaldırmak, aşırı stres durumları, yanlış yapılan fiziksel hareketlerden kaynaklı olarak ve fiziksel meydana gelen rahatsızlıklardan dolayı erken doğum meydana gelmektedir.

Erken doğum gerçekleştikten sonra yaşanan süreç kritik bir dönemdir ve bu dönemde hem anne, hem de bebek sağlığı için olağan üstü tedbirler alınmalıdır.

Prematüre doğum sonrası yaşanan süreçte alınan tedbirler ve izlenen yollar şöyledir:

1- Bebeği kuvöze almak: Bebek fiziksel gelişimini tam olarak tamamlayamadığı için özel steril kuvözlere alınmaktadır. Bebek anne karnındaki gelişim sürecinde tamamlaması gereken fiziksel yetilerini bu kuvözlerde doktor denetimi altında gelişmiş tıp cihazları ile tamamlar. Bebeğin ağız yapısı gelişmediği için borular ile beslenir, solunum desteği verilir ve sindirim sistemini kolaylaştıran diğer yardımcı cihazlar kullanılır.

2- Bebeğin beslenmesi: Normal doğumda olduğu gibi erken doğumda da anne sütü oldukça önemlidir. Ancak bebeğin ağız yapısı tam olarak gelişmediği için anne emzirme işini gerçekleştiremez. Makine ile anneden alınan anne sütü kuvözde bebeğe özel besleme yöntemleri ile hemşireler tarafından verilmektedir. Eğer doğum sonrasında annenin sütü gelmemişse bebeğe diğer annelerden annenin sütü gelene kadar beslenme takviyesi yapılır ve annenin kendi sütünün gelmesi için tedavi süreci başlatılır. Süt gelmemesi erken doğuma bağlı olduğu gibi stresten dolayı da kaynaklanabilmektedir.

3- Erken doğum sonrası psikolojik süreç: Erken doğuma bağlı olarak bebeğin ve annenin sağlığını korumak için psikolojik destek oldukça önemlidir. Erken doğuma bağlı olarak anne depresyona girebilir ve bu depresyondan dolayı sütü kesilebilir. Hem anne sağlığı hem de bebeğin sağlıklı gelişimi için erken doğum sonrasında anneye psikolojik olarak destek verilmesi önemlidir. Anne beden olarak ve psikolojik olarak ne kadar sağlıklı olursa, bebekte aynı oranda hızlı bir gelişim gösterir. Unutulmamalıdır ki anne ve bebek arasındaki duygusal bağ her ikisinin de etkilendiği kuvvetli bir oluşumdur. Bu yüzden prematüre doğum sonrasında anne ve bebeğin sağlığı için profesyonel psikolojik destek uzmanlar tarafından alınmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM