Panikatak Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Panik Atak

Panik Atak

Halk arasında normal karşılansa da, son derece büyük önem taşıyan psikolojik rahatsızlıkların başında yer alan panik atak, birçok kişide sıkça rastlanan bir hastalıktır.

Beklenmedik bir anda veya aniden duygu patlaması yaratan durumlarda sıklıkla karşılaşılan panik atak nöbetleri, genel anlamda kaygı, baskı, korku ve aşırı miktarda adrenalin salgılanması gibi durumlarda ortaya çıkmaktadır. Panik atak nöbeti geçiren bir kişi, o an her ne yaşarsa yaşasın, yoğun bir korku ve rahatsızlık duygularına kapılmaktadır. Bu duygularla birlikte oluşan psikolojik durumdan ötürü, hasta kendini ölecekmiş gibi hisseder ve bu yönde sayıklamaya başlar. Bu gibi bir duygu karmaşası içine kapılan panik atak hastaları, hemen oradan uzaklaşmak ve bulunduğu ortamdan kaçmak gibi eğilimler göstermektedirler.

Böyle bir durum karşısında kişinin acilen en yakın sağlık kuruluşuna götürülmesi gerekmektedir. Götürüldükten sonra ise gerek ilaç tedavisiyle ve gerekse psikolojik olarak hasta kendine gelebilmektedir. Panik atak hastaları, hastane ya da doktor görmesi durumunda kendini güvende hissederek bulunduğu nöbet durumunda çıkabilir.

Panik atak nöbeti geçiren bir kişi, bu nöbetin sona ermesiyle birlikte çok yorgun ve bitkin hissetmektedir. Bu hisler nedeniyle ses ve gürültü gibi durumları kaldıramazken, bununla birlikte isteksizlik ve ışığa karşı tahammülsüzlük gibi durumlar da söz konusu olabilmektedir. Panik atak hastalarının yanında nöbet sonrası, güvendikleri ya da iyi hissettikleri kişilerin durması daha doğru olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM