Odasında Televizyon Olan Çocuklar Tehdit Altında

Odasında Televizyon Olan Çocuklar Tehdit Altında

Odasında Televizyon Olan Çocuklar Tehdit Altında

Günümüzde teknoloji, hemen hemen her yaş grubunu tehdit altına almış durumda ve bu nedenle çocuklar gelişim çağlarında olmasa bile ilerleyen yaşlarında çok büyük sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Çocuk gelişimi sırasında çocukların sürekli olarak televizyon, bilgisayar ve mobil cihazların esareti altında kalması, her şeyden önce ilerleyen yaşlarda son derece fazla kilo almalarına neden oluyor.

Özellikle odasında televizyon bulunan çocuklar, bu konu nedeniyle en çok etkilenen çocuk grupları arasında yer alıyor. Çocukların gelişme çağındayken sürekli olarak hareket halinde olmaları ve akranlarıyla iletişim halinde olmaları gerekiyor. Ancak televizyon, tüm bu aktivitelerden çocuğun uzak kalmasına neden oluyor.

Bu nedenle çocuk gelişiminde televizyonun zararlarını saymak, uzun bir liste oluşmasına neden oluyor. Öte yandan çocukların ekran önündeyken atıştırdıklarını ve televizyon nedeniyle az uyduklarını belirten alıştırmalar, bu gibi bir durum nedeniyle fazlasıyla kilo aldıklarını dile getiriyor.

Çocukların gelişim döneminde uykuya fazlasıyla ihtiyaç duyuyor olmaları ve televizyonun uyku konusunda engel teşkil ediyor olması, çocukların gelişim dönemine sorun yaşamalarına neden oluyor. Öte yandan erkek çocukları, kız çocuklarına göre televizyon karşısında daha fazla vakit geçiriyor. Bu nedenle erkek çocuklarında ilerleyen yaşlarda kilo problemi daha çok ortaya çıkıyor. Fiziksel gelişimin yanı sıra, zihinsel gelişime de son derece büyük zarar veren televizyon, en azında 0-12 yaş arasında ki çocuk gruplarından uzak tutulması gereken bir cihaz olarak göze çarpıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM