Obeziteyi Engelleyen En Etkili 5 Kural

Obeziteyi Engelleyen En Etkili 5 Kural

Obeziteyi Engelleyen En Etkili 5 Kural

Dünya sağlık örgütü tarafından üzerinde en çok çalışma yapılan konu olan obezite, çağımızın ciddi bir hastalığı durumuna geldi. Bu yüzden her yıl binlerce insan hayatını kaybediyor veya obezitenin vücutta yarattığı tahribat ile birlikte pek çok hastalık tetiklenmiş oluyor. Ancak bu hastalığı önlemek mümkün. Yeme ve içme alışkanlıklarımızı biraz olsun değiştirmeyi başarabilirsek, obezite sorununu da ortadan kaldırmış oluruz.

1. Kesinlikle Fast Food’dan Uzak Durun

Son yıllarda iyice yaygınlaşan fast food restoranları, birçok kişi tarafından tercih edilmekte ve bu yiyeceklerin zararı göz ardı edilerek, çocuklara dahi yedirilmekte. Fakat bu yiyecekler aslında zehirden başka bir şey değil. Fast food ürünler, yüksek yağ oranı ve kullanılan yağların kalitesizliği, ayrıca pişirilme yöntemlerinin yanlışlığı ile tamamen kanserojendir. Sürekli olarak yenildiğinde obezite sorunu da kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple kesinlikle fast food’dan uzak durun ve asla çocuklarınıza da yedirmeyin.

2. Asitli ve Şekerli İçecekleri Asla İçmeyin

Her gün tüm dünyada binlerce litre tüketilen bu içecekler, sağlığımızın en büyük düşmanıdır. Bu içecekler içerisinde bulunan şeker miktarının yüksekliği, obezitenin ve hatta kanserin bir numaralı besleyicisidir. Bu tür içeceklerin bir bardağında bulunan şeker, bir kişinin günlük şeker ihtiyacının beş kat üzerindedir. Kaldı ki bu içecekler, her gün bir bardaktan çok daha fazla içiliyor. Vücudunuzun ne kadar şeker yüklendiğini siz hesap edin.

3. Bol Su Tüketin

Her gün bol miktarda içilen su, metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını sağlar. Ayrıca vücuda yerleşen toksinlerin de atılmasına yardım eder. Hatta içerisine birkaç limon dilimi ekleyebileceğiniz su, sizi başta obezite olmak üzere pek çok hastalıktan koruyacaktır.

4. Paketli Atıştırmalıkları Terk Edin

Atıştırmalık olarak satılan paketli ürünler yerine, meyve yemeyi alışkanlık haline getirim. Tabii abartmadan. Günde 1 elma veya birkaç mandalina bağırsaklarınızın düzenli çalışmasını sağlayacak ve fazla kiloların üzerinizde kalmasına engel olacaktır.

5. Sebze Tüketimini Arttırın

Yemeklerinizde taze sebzeleri tercih edin ve mümkünse bunları yağsız pişirmeyi alışkanlık haline getirin. Tabii sebzeden kastımız, organik olan ürünler. Bu sebzeleri buharda pişirmeniz tavsiye edilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM