Obezite Nasıl Tedavi Edilir?

Obezite Nasıl Tedavi Edilir?

Obezite Nasıl Tedavi Edilir?

Dünya üzerinde hızla yayılmakta olan obezite hastalığı, 7’den 70’e herkesi tehdit eden bir hastalık olarak biliniyor. Bu nedenle birçok anne baba ve birey, obeziteye karşı hem kendine hem de çocuklarına önlem almak için uğraşıyor. Öte yandan uzmanlar obezite için farklı farklı birçok tedavi yöntemi geliştiriyor.

1. Diyet Tedavisi

Bilindiği üzere obezite, beslenme bozukluklarından ötürü oluşan bir hastalık olarak biliniyor. Bu nedenle bu hastalığın tedavisi diyetle mümkün olabiliyor. Diyet tedavisinde bireye doğru beslenme alışkanlıkları kazandırılıyor ve bu şekilde tedavi sonuçlanırsa birey, obezite hastalığından rahatlıkla kurtulabiliyor.

2. Egzersiz Tedavisi

Egzersiz tedavisinde hastanın ağırlık konusunda kayıp yaşaması amaçlanırken, bununla birlikte karın bölgesinde oluşan yağlanmanın önüne geçilmeye çalışıyor. Egzersiz tedavisi tek başına etkili bir sonuç vermezken, egzersiz tedavisiyle birlikte yapılan diyet tedavisi, hastanın önemli bir yol kat etmesine neden oluyor.

3. Davranış Değişikliği Tedavisi

Davranış değişikliği tedavisinde hastanın bir nevi psikolojik olarak bu hastalığa karşı savaş açması sağlanıyor. Hasta, diğer obezite tedavisi unsurlarını yerine getirdikçe kendini ödüllendiriyor. Bununla birlikte obeziteye karşı koymak için kendi kendine uyarı mekanizması oluşturuyor ve vücudu üzerinde obeziteden kurtulmak için çeşitli gözlemler yapıyor.

4. İlaç Tedavisi

Bireyin diğer tedavi yöntemlerinin yanı sıra, obeziteden kurtulabilmesi için yaş, kilo, hastalık derecesi ve diğer unsurlar doğrultusunda uygun ilaçlarla kilo vermesi amaçlanıyor.

5. Cerrahi Tedavisi

Obezite sorununa karşın hasta hiçbir tedaviye olumlu yanıt vermiyorsa, hastaya en son cerrahi müdahale yapılarak, obezitenin vücuda vermiş olduğu tüm etkiler temizleniyor ve hasta ciddi oranda yağ kaybı yaşıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM