Obezite Ameliyatlarında Oluşabilecek Risk Faktörleri

Obezite Ameliyatlarında Oluşabilecek Risk Faktörleri

Obezite Ameliyatlarında Oluşabilecek Risk Faktörleri

Son yıllarda sağlık konusunda endişeli durumların olmasının en başında obezite gelmektedir. Düzensiz beslenme alışkanlıkları hazır gıda tüketimi gibi birçok sebeple birlikte obezite sorunu giderek artmaktadır. İnsanların doğru bir planlama ile zayıflamayı tercih etmek yerine ameliyatla kolayca zayıflamaya çalışması büyük sorunlar oluşturmaya başlamıştır. Zayıflamak için birçok ameliyat yapılmaktadır.

Ancak maalesef ki son zamanlarda bu ameliyat sonucunda can kayıpları da yaşanabilmektedir. Öncelikle bu ameliyatları olabilmek için bazı koşulların sağlanması gerekmektedir. Bu koşullar sağlanmadan ameliyat edilmesi kısa bir süre sonra ölüme neden olmaktadır. En çok bilinen ameliyatlardan birisi mideye kelepçe taktırmak ve midenin bir kısmını alarak mideyi küçültmektir. Ne yazık ki en kötü sonucu verenlerde bu ameliyatlardır.

Ameliyat sonucu tahribatlar ve yan etkiler

Bu ameliyatlar yapıldıktan sonra bazı durumlar ortaya çıkmaktadır. Öncelikle belli bir süre sıvı tüketimi dışında pek bir gıda tercih edilmez. Bu da kişin giderek güç kaybına ve bağışıklığının düşmesine neden olur. Mide ameliyatında midenin bir kısmı alındığında iyileşme süresi uzun sürebilmektedir ya da midenin yırtılması gibi iç kanamalar oluşarak ölümcül sonuçlara neden olabilir. Hele de bazı önemli hastalıkları bulunanalar diyabet, kalp rahatsızlıkları gibi bu ameliyatları olmak isterken çok dikkatli olmalıdır. Yaş koşulları uymayan çok yaşlı ya da çok genç olan kişiler bu ameliyata girdiğinde bünyeleri yeterli dayanıklılığı gösteremeyebiliyor. Ameliyat olurken başka organların ve dokuların zarar görmesi muhtemeldir. Kişin iç kanama riski olabilmektedir.

Obezite Ameliyatlarında Risk Faktörlerinden Kaçınmanın Yolları

Öncelikle aşırı kilolu değilse kişi bu yöntemi denememelidir. Sağlıklı bir diyet programıyla kilo vermelidir. Eğer bu ameliyatı olamaya kesin bir karar verdiyse vücut kitle endeksi gibi birçok çalışmalarda buna onay verebilecek sonuçta olmalıdır. Kişin küçük kilolar vermek için değil çok kilolu ve bu ameliyata girmesinin sağlayacak aşırı kilo da olmalıdır. Kolaycılığa kaçılmamalıdır. Bu ameliyata girdikten sonra ise beslenmeye çok dikkat edilmelidir. Yedikleri hem çok az olmakta hem de bol sıvı tüketilmektedir. Kişi yemek için kendini zorlarsa midesinde yırtılmalar oluşarak geri dönülmesi mümkün olmayan yollara girebilir. Mutlaka bir uzman hekimin takibi altında olmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM