Normal Doğum Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Normal Doğum Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Normal Doğum Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Anne olmak dünyanın en kutsal ve güzel duygularından birisidir. Bir annenin bebeğini kucağına aldığı zaman yaşayacağı mutluluğu kelimeler ile tarif etmek imkânsızdır. Anne adaylarının doğum yaklaştıkça çeşitli korkuları baş gösterir ve tedirginlik yaşarlar. Çevrelerinden duydukları yanlış bilgiler, şehir efsaneleri ve toplumsal mitler onları korkutmakta ve normal doğum yapma konusunda tereddüte düşürmektedir.

Toplum arasında en çok bilinen doğum öncesi ve normal doğumla ilgili bilinen yanlışlar şunlardır:

– Duygu değişimlerinin doğumu etkileyeceği:

Anneler gebelik döneminde hormonal değişikliklere bağlı olarak oldukça sık duygu değişikliği yaşamaktadırlar. Aniden duygusallaşma, gülme, durgunlaşma gibi yaşanan bu duygu değişimlerinin bebeği etkileyeceği ve doğumu zorlaştıracağı ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. Ancak bu söylentilerin tamamı asılsızdır. Hormonlara bağlı olarak oluşan bu duygu değişimler ne anneyi nede bebeğim olumsuz olarak etkilemekte, doğumu da zorlaştırmamaktadır. Tam aksine bu duygu değişimleri sırasında kendine hakim olmamak annenin rahatlamasını sağlar ve hem daha rahat bir gebelik hem de daha rahat bir doğum gerçekleşir.

– Doğum yaklaşırken annenin hareket etmemesi:

Toplum içerisinde oldukça yaygın olan bu düşünceye göre doğum yaklaştıkça anne hareket etmemeli ve sürekli dinlenmelidir. Bu yargı kesinlikle yanlıştır. Hamilelik süresince anne fiziksel aktivitelerde bulunmalı ve hareket etmelidir. Söylenenlerin aksine anne devamlı aktif olursa normal doğum daha rahat bir şekilde gerçekleşir. Özellikle açık hava aktiviteleri ve yürüyüşler anne ve bebek sağlığı için oldukça olumludur ve aynı zamanda annenin hareket etmesine bağlı olarak doğum daha rahat bir şekilde gerçekleşir.

– Sezaryen doğumun daha sağlıklı ve acısız olduğu:

Toplum arasında en çok bilinen yanlışlardan birisi de ne yazık ki bu görüştür. Sezaryen doğum ancak çeşitli fiziksel rahatsızlıklarda yapılır ve doktorlar tarafından her zaman normal doğum önerilmektedir. Bebeğin normal yollarla doğması hem bebek hem de anne için daha sağlıklıdır. Sezaryen doğumla acı çekmeyeceğini düşünen kadınlar ne yazık ki yanılmaktadırlar. Ameliyat sonrası ameliyat ağrıları olmakta ve normal doğumdan daha uzun bir iyileşme süresi bulunmaktadır. Normal doğumda meydana gelen kasılmalar ve ağrılar oldukça normaldir ve katlanılabilir acılardır. Doktorlar böbrek taşı ağrısının normal doğum ağrısından daha şiddetli olduğunu belirtmektedirler.

– Normal doğumdan sonra vajina genişler:

Normal doğumla ilgili bilinen bu yanlışta diğer yaygın olan bir görüştür. Vajina sadece doğum sırasında genişler ve lohusa dönemi bittikten sonra tekrar eski formuna geri döner. Doğum başladığı zaman vajinada genişleme bebeğin çıkması için normaldir. Vajina ile beraber kemikler ve kaslarda genişleyerek doğumun gerçekleşmesi sağlanır. İyileşme dönemi bittikten sonra tüm kaslar, kemikler ve vajina doğum öncesi haline geri döner.

– Normal doğumdan sonra cinsel hayat bozulur:

Gebelik sırasında ve gebelik sonrasında eğer herhangi bir fiziksel veya psikolojik rahatsızlığınız yoksa cinsel hayatınız bozulmaz ve aynı seyrinde devam eder. Sadece doğumun hemen sonrasında tam iyileşme tamamlanana kadar doktorun tavsiye ettiği süre içerisinde cinsel ilişkiye girilmemelidir. Onun dışında hamilelik dönemi ve doğum sonrasında cinsel hayatınıza eskisi gibi devam edebilirsiniz. Doğum sonrasında bebeğin yokun bakım istemesine bağlı olarak annenin ve eşlerinin uykusuzluk çekmeleri ve yorgunluğa bağlı olarak fiziksel düşüklükleri cinsel hayatı etkilemektedir ancak bu durumlar iyi bir dinlenme sonrasında kolaylıkla atlatılabilir.

– Bir kere normal doğum yapılırsa diğer doğumlarda normal olur:

Normal doğum en sağlıklı yöntemdir ancak bir kere normal doğum gerçekleştikten sonra diğer gebelik dönemlerinde sorun yaşanmayacağının garantisi yoktur. İkinci ve üçüncü doğumlarda meydana gelebilecek durumlar karşısında anne ve bebeğin sağlığı için sezaryen doğum gerçekleşebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM