Motivasyon Üzerinde Çevrenin Etkisi

Motivasyon Üzerinde Çevrenin Etkisi

Motivasyon Üzerinde Çevrenin Etkisi

Çevre, kişilerin sürekli etkileşimde olduğu kişilerden oluşur. Bireylerin genel olarak hareketleri ve düşünceleri çevrelerindeki kişilere bağlı olarak değişebilmektedir. Buna bağlı olarak bireyler çevrelerinden büyük oranda etkilenirler.

Özellikle ilkokul çağındaki çocuklarda bu oldukça fazla görülmektedir. Çocuklar arkadaşlarına göre şekillenebilirler. Bu bağlamda kişilerin muhatap oldukları bireyleri seçmeleri önemlidir. Motivasyon üzerinde çevrenin etkisi oldukça büyüktür. Çevredeki bireyler olumlu ise kişiler adımlarını daha sağlam atar.

Toplum içerisinde kalabalıklar halinde yaşıyoruz. Çok fazla yakınımız, dostumuz ve akrabamız var. Bunun dışında gün içerisinde bulunduğumuz ortamlarda çeşitli insanlarla etkileşim içerisindeyiz. Kişilerin düşünceleri bizleri oldukça fazla etkilemekte. Buna bağlı olarak motivasyon açısından da bireyler birbirlerini olumlu ya da olumsuz yönde etkilerler.

Her zaman için olumsuz düşünceli ve negatif insanlardan uzak durmak, bireyleri hedeflerine ulaştırmada yardımcı olacaktır. Motivasyon üzerinde çevrenin etkisi bireylerin hedeflerine ulaşmaları açısından önemlidir. Pozitif insanlar motive etmede daha başarılıdırlar ve hedeflere ulaşmada büyük oranda yardımcı olmaktadırlar.

Başarılı olmada çevrenin etkisi büyük!

Başarılı olmanın sırları arasında çevre etkisi de söz konusudur. Motivasyon üzerinde çevrenin etkisinin büyük olması bireylerin hedeflerine ulaşmalarında bazen yardımcı olmakta bazen de engel olmaktadır.

Bu gibi durumlar karşısında bireyler hedeflerine odaklanmalı ve engel olan bireylerden her zaman için uzak durmalıdırlar. Bu sayede bireyler daha sağlam adım olacaklar ve başarıyı yakalayacaklardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM