Miyop, Hipermetrop Ve Astiğmat Nedir

Miyop, Hipermetrop Ve Astiğmat Nedir

Miyop, Hipermetrop Ve Astiğmat Nedir

Vücudun en önemli organlarından biri olan göz, beynimizin dış dünyayı algılayabilmesi için ömür boyu arka arkaya fotoğraf çeker ve beyne gönderir. Çok önemli bir işleve sahip olan göz organı yeri doldurulamayacak kadar mühim bir organdır. Gözün doğuştan veya sonradan meydana gelen bazı deformiteleri yanı hastalıkları vardır. Bu makalede göz hastalıklarından olan miyop, hipermetrop ve astigmat kavramları açıklanmıştır.

Miyop Nedir?

Gözün uzağı görememe hastalığıdır. Toplumda sıklıkla miyop olan bireylere rastlanılır. Genellikle miyop tedavisinde uzağı görebilmek için gözlük kullanılır. Fakat günümüzde teknolojinin ve buna paralel olarak tıbbın ilerlemesiyle birlikte gözlüğe alternatif olarak kontak lensler veya lazer tedavisi miyop tedavisinde kullanılır olmuştur. Miyopluk kalıtsal geçişli bir rahatsızlıktır, akrabalardan birbirine geçebilir.

Hipermetrop Nedir?

Hipermetrop da tıpkı miyop gibi göz hastalıklarından biridir. Hipermetrop yakını görememek olarak tanımlanabilir. Hipermetroplu kişiler uzağı iyi görebilirken yakını görmekte sıkıntı yaşarlar. Yakın mesafeden bir işle meşgul oldukları zaman gözleri çabuk yorulur. Eğer kişilerin hipermetrop derecesi yüksek bir seviyede seyrediyorsa yakını da uzağı da net bir şekilde görmeyebilirler.

Astigmat Nedir?

Astigmat en yüzeysel tanımıyla gözün en öndeki tabakası olan korneanın (ağ tabaka) şeklinin bozularak ışığı doğru bir şekilde kıramaması sonucu kaydedilen görüntünün retinada bulanık şekilde oluşmasına neden olan göz hastalığıdır. Diğer bir deyişle duru görememek olarak da tanımlanabilir. Astigmat da genetik geçişli bir hastalıktır. Aile üyelerinde bulunması çocuk için risk taşıdığı anlamına gelir. Çarelerin tükenmediği tıp biliminde astigmat için de çareler mevcut. Astigmat tedavisi için birkaç alternatif mevcut. Bunlar;

1 ) Gözlük kullanmak
2 ) Lens kullanmak
3 ) Lazer ışınlarıyla tedavi olmak.

Astigmat tedavi edilmezse kişinin astigmat numarası yükselebilir ve görmekte daha büyük sıkıntılar ortaya çıkabilir. Çocuklarda yukarıda adı geçen göz hastalıklarından herhangi birinin görülmesi çocuğun okul başarısını ve çevresiyle iletişimini başta olmak üzere tüm hayatını etkileyebilir. Göz vücutta çok önemli işlevleri üstlenen bir organ olduğu için ömür boyu göze iyi bakılmalı ve ailede göz hastalığı öyküsü varsa en kısa zamanda göz muayenesi olunmalıdır. Bu yüzden erken teşhis çok önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM