Mevsime Göre Saç Bakımı

Mevsime Göre Saç Bakımı

Mevsime Göre Saç Bakımı

Dört Mevsim Bakımlı Saçlar

Saçlarımız dış etkenlere oldukça fazla maruz kalırlar. Değişen mevsimler insanların ruh halini dahi etkilerken, saçlarımız da bu durumdan nasibini alır. Toz, rüzgâr, sıcak, soğuk vb. gibi daha birçok etken saçlarımız üzerinde yıpratıcı etkiler meydana getirir. Peki, bu durumdan nasıl kurtuluruz, saçlarımızı değişen mevsimsel etkilere karşı nasıl koruruz? Kısaca mevsime göre saç bakımı nasıl yapılır? Bu yazımızda bu soruların cevaplarına değineceğiz.

Kış soğuğuna karşı saçlarınızın gardını alın

Kış mevsiminin soğuğundan bütün vücudumuz olumsuz etkilenir. Nasıl ki soğuk bizi üşütüyorsa saçlarımız da soğuk havalarda yıpranır. Kışın saçlarımızı soğuktan korumak için önlemler almamız gerekir. Fakat şunu da belirtmek gerekir saçlarımız çok fazla kapalı kaldığı zaman saç derisinde yağlanmalar meydana gelir. Bu durumun devamlı tekrarlaması durumunda saçlarımızın yağ dengesinde bozulmalar meydana gelir. Yani diyebiliriz ki; her şeyde olduğu gibi bu durum için de fazlası zarar. Ama dışarı çıkarken saçlarımızı soğuğa karşı koruyacak bir aksesuar kullanmamız bizim için faydalı olacaktır. Soğuk havaya maruz kalan saçlar incelir ve kurur. Kuruyan saçlar ise elektriklenir ve kırılır. Bu durumun önüne geçmek için saçımızı nemlendirecek ekstra saç kremleri kullanılabilir.

Saçlarımızın kan dolaşımını hızlandıracak bakım uygulamaları yapılabilir. Saçları taramak buna bir örnektir. Kan dolaşımını sağladığımız takdirde saçlarınızın doğal dengesini korumasına yardımcı olmuş olursunuz. Ayrıca bilindiği gibi her mevsimin meyve ve sebzeleri, bizlerin o dönemlerde alması gereken vitaminlere tekabül eder. Saçlarımızın bakımı için kullanacak olduğumuz ürünlerin yanında, beslenmemize de dikkat etmemiz gerekir. Kışın saçlarımızın bakımı için aynı zamanda kışın yetişen meyve ve sebzeleri de tüketmenizde fayda var.

İlkbaharda saçlarınızı yenileyin

İlkbahar doğanın yenilenme süreci olarak ifade edilir. Bu mevsim saçlarımız için de aynı süreci temsil eder. Kışın soğuk günlerinde yıpranan saçların bozulan yağ ve nem dengesinin bu mevsimde yeniden düzene girmesi için bakım yapılması gerekir. Saç maskeleriyle ve çeşitli saç bakım kürleri hazırlanarak bu işlemler gerçekleştirilebilir.

Yaz sıcağında saç bakımı

Yaz denilince akla deniz, kum, güneş gelir. Bizim için eğlenceli görünse de saçlarımız için oldukça yorucu bir süreçtir. Deniz suyundan sonra güneşe maruz kalan saçlar nemini kaybeder ve yıpranır. Bu süreyi fazla uzatmadan saçlarınızı deniz suyundan arındırmalısınız. Saçlarınızı kurutmak için saç kurutma makineleri yerine pamuklu havlulardan yardım alabilirsiniz. Saç kurutma makineleri de saçlarınızın nem kaybetmesine sebep olur. Kuruyan saçlarınıza daha parlak ve sağlıklı bir görünüm vermek için argan yağı gibi saç bakım yağlarından faydalanabilirsiniz.

Sonbaharda Saç Bakımı

Yazın sıcak günlerinde yoğun güneş ışınlarının saçlarınıza verdiği zararlardan sonra sonbahar mevsimi saçlarınız için bir nadas dönemi olarak ifade edilebilir. Yıpranan saçlar incelir, incelen saçlar da kopmaya mahkûmdur. Bu nedenle saçlarınızı dinlendirecek ve nemlendirecek bakımlar yapmanızda fayda var. Ayrıca her mevsimde geçerli olduğu gibi yine sonbahar mevsiminde de beslenmenize dikkat ederek saçlarınızın kendini yenilemesinde gerekli olan vitaminleri almanız gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM