Meme Kanseri Nedir?

Meme Kanseri Nedir?

Meme Kanseri Nedir?

Süt bezleri veya sütü meme ucuna taşıyan kanallar etrafında bulunan hücrelerin, zararlı ve kontrolsüz bir şekilde çoğalması durumuna meme kanseri adı verilmektedir.

Modern tıpta meme kanserinin nedenine yönelik henüz kesin bir açıklama bulunmazken, genetik yatkınlık ve gen mutasyonu gibi durumların meme kanserinde etkili olduğu bilinmektedir. Meme kanseri nedeniyle gerçekleşen ölüm oranları, Kuzey Avrupa ülkelerinde artış göstermektedir. Öte yandan Çin ve Japonya gibi ülkelerde meme kanserinden ölen kadınların oranı en alt seviyelerde yer almaktadır. ABD’de ise her 8 kadından biri meme kanserine yakalanmaktadır. 2008 yılına gelindiğinde ABD’de meme kanserine yakalanan kadınların sayısı 182 bini aşmışken, bu kadınların 40 bini hayatını kaybetti.

Meme Kanseri Belirtileri

Meme kanserinde erken teşhis çok büyük önem taşıyor ve bu nedenle meme kanseri belirtileri konusunda kadınların bilinçli olması, ölüm oranlarını büyük ölçüde azaltıyor. Meme kanseri, ilk evrelerindeyken çok zor anlaşılıyor. Meme kanserinin tamamıyla kendini gösterebilmesi için aradan uzun bir zaman geçmesi gerekiyor. Meme kanseri, elle kontrol yöntemi sayesinde anlaşılabiliyor veya en azından tahmin edilebiliyor.

Meme içerisinde 1 cm ya da daha büyük boyuttaki kitle, meme kanserinin en büyük belirtileri arasında yer alıyor. Öte yandan meme ucunda akıntı, memenin içe doğru çekilmesi, meme derisinde soyulma, memede kızarıklık, memede asimetri ya da şekil bozukluğu gibi durumlar, meme kanserinin en büyük belirtileri olarak biliniyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM