Koltuk Takımı Temizliği Nasıl Yapılmalıdır

Koltuk Takımı Temizliği Nasıl Yapılmalıdır

Koltuk Takımı Temizliği Nasıl Yapılmalıdır

Sağlıklı Yaşam İçin Önce Temizlik
Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Evimizin sık kullanılan alanlarından biri olan oturma odasında belli olmasa da, en çok kirlenen yer koltuk takımlarıdır. Eğer koltuklarınızın kılıfları kolay çıkıyorsa işiniz daha kolay olacaktır. Çıkan kılıfların fermuarlarını kapatarak yıkama etiketlerinde ki talimatlar doğrultusunda makineye atabilirsiniz. Koltuk kumaşınıza göre temizlik ürünleri kullanmalısınız. Bu yüzden uluslararası kumaş temizleme kodlarını bilmeniz gerekiyor.

-W: Su bazlı deterjan ile temizleyiniz.
-S: Yumuşak temizleyici ürün, su olmadan kullanınız.
-WS: Su bazlı deterjan veya yumuşak temizleyici ürün kullanınız.
-X: Sadece elektrik süpürgesi veya yumuşak bir fırça ile temizlemelisiniz.
Kılıflarınızı elde yıkayacaksanız suyun soğuk olmasına özen gösterin. Çok sert çitilemekten kaçının.
Koltuk kılıflarınız çıkmıyorsa koltuk cinsine göre farklı uygulamalarla silebilirsiniz.

Deri Koltuk Temizliği

Deri koltuk için muhakkak deriye uygun ürünler kullanılmalıdır. Temizlik malzemesi satan yerlerden kolaylıkla temin edebilirsiniz. Bu ürünler haricinde evde yapacağınız karışımlarla da temizliği sağlayabilirsiniz. İşleminize başlamadan önce elektrik süpürgesine yumuşak bir başlık takarak süpürün.

* 1 litre ılık suyun içerisine 1 yemek kaşığı Arap sabununu karıştırarak- koltuklarınız beyaz deriyse beyaz renkli bezle silmeniz boyamasını önler- bez yardımıyla silin. İşlem sonrası durulamayı unutmayın. Bu uygulamadan sonra derinin kuruyup çatlamasını önlemek için deri bakım kremi uygulamalısınız.
*Gliserinli su deriyi temizlemede etkili bir üründür. Bu suyla koltuğumuzu sildikten sonra temiz bir su ve bezle durulamanız gerekir.
*1 litre ılık suya 1 yemek kaşığı beyaz sirke ve 1 yemek kaşığı keten tohumu karışımı yapın. Bu karışımla deri koltuklarınızı silmek, temizlik yanında canlılık ve parlaklık sağlar.

Deri Koltuk Üzerinde Farklı Lekelerin Temizliği

Deri koltuğunuz tükenmez kalemle çizilmişse, çiziğin üzerine saç spreyi kullanabilirsiniz. Uygulama sonrası nemli bir bezle silin. Mürekkep lekesi için bir miktar pamuğa saç köpüğü sıkın. Pamuğu leke üzerine uygulayın. Mürekkep lekesinin kaybolduğunu göreceksiniz.

Kumaş Koltuk Temizliği

Kumaş koltuk temizliğinde önemli olan kumaşınızı tanıyıp, kumaşa göre ürün tercih etmelisiniz.
*Günümüzde birçok makine koltuk temizliğine de olanak sağlıyor. Bu makineleri kullanırken her koltuk için suyu değiştirmeniz gerekir. Makineler için aşağıda belirttiğim temizlik yöntemlerini uygulamamanızda fayda var. Keza makinenize zarar verebilirsiniz.
*1 litre ılık suyun içerisine beyaz kalıp sabun atın. 5 dakika bekledikten sonra renk çıkarmayacak bir bez ile – havlu olursa işinizi kolaylaştırır – silin ve ardından temiz suyla durulayın.
*1 litre ılık suyun içerisine 1 tatlı kaşığı sirke, 1 tatlı kaşığı Arap sabunu karışımını bir bez yardımıyla uygulayın. İşlem sonrası durulayın.
*2 litre ılık suya yarım şişe amonyak dökün. Bez yardımıyla koltuğunuza uygulayın. Amonyak ağartıcı özelliğe sahip olduğu için koyu renkli kumaşlarda uygulamaktan kaçınınız. Açık renkli kumaşlar içinse görünmeyen küçük bir bölgede uygulayıp yarım saat bekleyin. Uyguladığınız bölgede herhangi bir renk bozulması olmadıysa kullanabilirsiniz.
*Koltuğunuzun büyüklüğüne ve leke oranına göre, üzerine karbonat serpip daha sonra ılık suya batırılmış bir bez yardımıyla silebilirsiniz. Sinmiş kötü kokuları kaybedebileceği gibi parlaklıkta sağlar.

Kumaş Koltuk Üzerinde Farklı Lekelerin Temizliği

Kumaş koltuğunuz tükenmez kalemle veya mürekkeple çizilmişse, çiziğin üzerine pamuk yardımıyla saç köpüğü uygulayın. Çiğ lahana ve limon kolonyası da lekeleri çıkartmakta oldukça etkili ürünlerdir.

*Sirke ile yaptığınız tüm işlemler sonrası bir kaç saat odayı havalandırmak koltuklarınızda koku bırakmasını önler.
*Özellikle deri koltuklarınız beyaz olsa dahi çamaşır suyu kullanmaktan kaçının. Çamaşır suyu derinizdeki yağ tabakayı yok ederek çatlamalara sebep olur.
* Bu işlemleri uygularken bezi tamamen sulu şekilde bırakmayın. Silmeden önce suyunu sıkın. Fazla su koltuklarınızın iskeletine zarar vererek yıpranmalara neden olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM