Karma Ciltler İçin Cilt Bakım Önerileri

Karma Ciltler İçin Cilt Bakım Önerileri

Karma Ciltler İçin Cilt Bakım Önerileri

Farklı Cilt Yapıları ve Etkileri

Her birey genetik özelliklerine bağlı olarak farklı cilt yapılarına sahiptir. Bazı kişiler kuru ve hassas bir cilt yapısına sahip iken bazı kişiler de yağlı ve sert bir cilt dokusuna sahiptirler. Bu durum özellikle cilt bakım ürünleri seçiminde önemli bir ayrım meydana getirmektedir.

Cilt bakımı alanında en çok zorlanan bireyler karma bir cilt yapısına sahip olan bireylerdir. Karma cilt yapıları; diğer cilt yapılarının aksine yağlı ve kuru olması bakımından bölgeden bölgeye farklılık gösteren bir yapıya sahiptirler. Örnek vermek gerekirse; karma cilt tipine sahip bir bireyde alın bölgesi yağlı bir yapıya sahip iken çene bölgesi kuru bir yapıya sahip olabilmektedir.

Cilt Analizinin Önemi

Bireylerin en sık düştükleri hata cilt analizi yaptırmadan cilt bakım ürünleri tercih etmeleridir. Yukarıdaki örnekten yola çıkarsak; sadece alın bölgesine odaklanan ve cildinin yağlı olan bir kişi tercih ettiği cilt bakım ürünleri ile çene bölgesindeki kuruluğu daha da artırmaktadır ve cildin daha hızlı yaşlanmasına sebebiyet vermektedir.

Peki, bu durumla karşı karşıya kalmamak için ne yapmak gerekir? Bu noktada en doğru çözüm cilt bakım uzmanlarına başvurmak ve detaylı bir cilt analizi yaptırmaktır. Cilt bakım analizi işlemi sonucunda cildinizin hangi bölgelerinin yağlı, hangi bölgelerinin kuru ve hangi bölgelerinin hassas olduğunu detaylı bir biçimde öğrenmeniz mümkündür.

Sürekli Bakım ve Maksimum Koruma

Karma bir cilt yapısına sahip olan kişiler için maksimum koruma sağlanması oldukça önemlidir. Bunun için karma cilt yapılı bireylerin yanlarında mutlaka cilt bakım ürünleri mevcut olmalıdır. Özellikle yaz aylarında cilt dengesinin bozulmaması için karma cilt yapısına uygun krem ve losyonların tercih edilmesi gereklidir.

Cilt Maskeleri ve Karma Cilt

Maske uygulamalarında karma cilt yapısının hassasiyeti düşünülerek mutlaka her bölge için farklı maske seçenekleri uygulanmalıdır. Alın bölgesi için arındırıcı ve dengeleyici maske türleri tercih edilirken kuru olan çene ve yanak bölgeleri için nemlendirici maske türleri tercih edilmelidir. Maske uygulamalarında farklı bölgeler için maskelerin aynı anda uygulanmasında bir sakınca yoktur. Ancak cilt analizi sonucunda belirlenen bölge sınırlarının aşılmaması oldukça önem taşımaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM