Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Yiyecekler

Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Yiyecekler

Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Yiyecekler

Karaciğer yağlanması oldukça ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek ve insan sağlığını tehdit eden bir hastalıktır. Karaciğer yağlanmasına karşı eğer hemen tedbir alınmazsa, ilerleye safhalarda siroz ve hepatit gibi hastalıklara yakalanmak ne yazık ki kaçınılmaz bir sondur.

Karaciğer yağlanmasının sebebi ilk olarak yanlış beslenmeden kaynaklanmaktadır. Fazla yağlı gıdalar tüketmek, düzensiz beslenmek ve çok fazla alkol tüketimi karaciğer yağlanmasına sebep olmaktadır. Karaciğer yağlanmasını durdurmak ve önüne geçmek için öncelikli olarak bu yanlış uygulamaları hemen bırakmalı ve doktorunuzun tavsiye ettiği diyet programına başlamalısınız. Aynı zamanda fiziksel olarak da egzersizlere başlamalı ve karaciğer yağlanmasına karşı tedbir almalısınız.

Bu bilgiler doğrultusunda hareket ettiğiniz zaman karaciğer yağlanmasına karşı tedbirlerinizi almış olur ve daha sağlıklı olma yolunda ilerlersiniz. Doğa mucizevi ürünleri ile aynı zamanda karaciğer yağlanmasına karşı da bize tüm imkânlarını sunuyor. Doğanın şifasını kullanarak bu hastalığa karşı daha hızlı çözümler elde etmeniz mümkün. Karaciğer yağlanmasına iyi gelen yiyecekler ve doğanın bize sunduğu imkânlar şöyledir:

– Yeşil gıdalar:

Diyetlerin vazgeçilmez bir parçası olan yeşil gıdalar karaciğer yağlanmasına iyi gelen ilk besin grubudur. Yeşil sebzeler içerdikleri yüksek lif ve antioksidan maddeler sayesinde karaciğer yağlanmasını durdurarak bu sorunu aşmanıza yardımcı olacaktır. Akdeniz tipi beslenme bu konuda size oldukça yol gösterici olabilir. Tüm öğünlerde yeşilliğe yer vermek ve mümkün olduğunca ağır yağlı gıdalardan kaçınmak karaciğer yağlanmasına karşı tedbir almanızı sağlar.

– Taze meyveler:

Taze meyveler içerdikleri yüksek antioksidanlar ile vücuttan zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur ve bu sayede karaciğerin yorulmasını azaltır. İçeriklerindeki vitaminler sayesinde vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri sağlarsınız ve karaciğeriniz daha sağlıklı bir şekilde çalışmaya başlar. Özellikle elma, portakal, çilek ve kivi karaciğerinize oldukça iyi gelecektir.

– Tahıl ve bakliyat grubu:

Yüksel lif içeren tahıl ve bakliyatlarla karaciğer sağlığınızı korumak adına oldukça büyük bir adım atabilirsiniz. Zengin içeriğe sahip yulaf, nohut, mercimek, fasulye ve bulgur ile bedeninizin daha sağlıklı olmasını sağlayarak karaciğer yağlanmasının önüne geçebilirsiniz. Bu gıdaları tüketirken kesinlikle ağır yağlı bir şekilde değil, az tuzlu ve az yağlı bir şekilde tüketmelisiniz.

– Et ve ürünleri:

Vücudun yapı taşı olan protein, karaciğer yağlanmasına karşı en büyük yardımcı besinler grubundadır. Protein içeren gıdaları ızgara veya haşlama şekilde tüketerek sağlığınızı koruyabilirsiniz. Hayvansal gıdaların tüketiminde diğer dikkat etmeniz gereken konu ise günlük verilen miktarların üzerine çıkmadan tüketmektedir. Vücuda gereğinden fazla protein almak karaciğerinize iyi gelmek yerine tam tersine yoracaktır.

– Bitki çayları:

Birçok bitki çayı karaciğer yağlanmasına karşı kısa sürede etkili çözümler sunmaktadır. Bitkilerle yapacağınız çaylar ise şunlardır:

– Maydanoz suyu: Bir tutam maydanozu suda kaynatıp suyunu ılık olarak içmek karaciğer yağlanmasına iyi gelmektedir.
– Deve dikeni yağı: Her sabah ve akşam bir bardak suyun içine 10 damla damlatarak bu suyu içmek kısa sürede fayda sağlayacaktır. Ancak bu uygulamayı 1 ay süre boyunca yapıp, daha sonrasında 1 ay ara vermeniz gerekmektedir ve aç karna tüketilmemelidir.
– Karahindiba otu: Birçok hastalığa iyi gelen karahindiba otu karaciğer yağlanmasına karşı da oldukça etkili bir çözüm sunmaktadır. Kaynamış suyun içerisine bir tutam karahindiba otu atıp 10 dakika dinlendirdikten sonra içebilirsiniz. Günde 1 fincan içmeniz yeterli olacaktır.
– Enginar suyu: Enginarı güzelce temizleyip kaynattıktan sonra suyunu aç karna her sabah içmek kısa sürede karaciğerin toparlanmasına oldukça faydalıdır. Tercihe göre sıcak veya soğuk bir şekilde içilebilir. Yaklaşık 1 ay sürede sonuçlarını etkili bir şekilde görebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM