Kalp Krizi Nedir?

Kalp Krizi Nedir?

Kalp Krizi Nedir?

35 yaş üzeri erkekler ve 45 yaş üzerindeki kadınlarda, kalp krizi riski oranının normale oranla daha çok arttığı görülmektedir. Bu nedenle kalp krizine karşı önlemler almak ve belirtilerini tanımak son derece önemli bir konudur. Atar damar tıkanıklıkları, kolesterol, sigara, hipertansiyon, stresli yaşam biçimi, erken yaşlarda damar tıkanıklığı gibi birçok etken, kalbin zorlanmasına ve kişinin kalp krizi geçirmesine neden olan etkenlerdir.

Bu nedenle kişinin bu konularda problemleri bulunuyorsa, kalp krizine karşı hazırlıklı olmalı ve bu sorunlara karşı önlem alması gerekmektedir. Aksi halde sorun daha da çok büyüyebilir ve kalp krizi nedeniyle kişinin yaşamı sonlanabilir. Kalp krizinden kurtulmanın en önemli yolu belirtilerini bilmek ve belirtilerini hissetmek durumunda hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaktır.

Kalp Krizi Belirtileri

Kişinin gündelik yaşamda karşısına çıkacak olan birçok kalp krizi belirtileri bulunmaktadır. Göğüs kısmında yer belli olmayan sıkışma hissi, hareket edince artan ağrı, ağrıyla birlikte soğuk terleme, kusma, baş dönmesi, bayılma, öksürük, nefes darlığı, mide bulantısı, çarpıntı ve aşırı halsizlik, kalp krizinin en önemli belirtileri olarak bilinmektedir.

Öte yandan kişinin başka hastalıklara sahip olması durumunda, bu hastalıklar ile kalp krizinin belirtilerini karıştırması mümkün olabilmektedir. Bu gibi durumlarda hem diğer hastalığın hem de kalp krizinin belirtilerine iyi bir şekilde aşina olmak, hayat kurtaracak öneme sahiptir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM