Kalbe İyi Gelen 5 Altın Tavsiye

Kalbe İyi Gelen 5 Altın Tavsiye

Kalbe İyi Gelen 5 Altın Tavsiye

Kalp sağlığı hayati önem taşıyan bir unsurdur. Kalp sağlığına dikkat etmemek hangi yaşta olursanız olun sizi hayatınızdan edebilir. Kalbinizi korumak ve ona sahip çıkmak için yapmanız gereken çok basit şeyler vardır.

Kalbe iyi gelen ve sağlık için herkes tarafından uygulanması gereken 5 altın tavsiye şöyledir:

1- Düzenli beslenme:

Kalp sağlığını korumanın ilk koşulu düzenli beslenmektir. Omega 3 yağları içerin gıdalar tüketmek kalp sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır. Fast food gıdalardan uzak durmak, trans yağ içeren besinleri tüketmemek ve sebze ağırlıklı beslenmek kalp sağlığınızı korumak adına oldukça önemlidir. Kalori miktarı düşük besinlerle beslenmek kalp sağlığınızın daha iyi olmasına yardımcı olacaktır.

2- Stresten uzak durmak:

Stres kalp sağlığını oldukça etkileyen ve bedeni yoran bir unsurdur. Gün içerisinde hepimiz stresli ortamlarda bulunuyor ve bazı zamanlarda yoğun stres altında yaşıyoruz. Ancak ne yazık ki bu durum kalbimizi çok yoruyor ve düzenli çalışmasına engel oluyor. Günümüzdeki kalp krizlerinin %80 gibi ciddi bir oranı stresten kaynaklanmaktadır. Bu yüzden kalbimizi korumak için stresten uzak durmalı, eğer o gün yoğun stres yaşamışsak kendimizi rahatlatıcı aktivitelerde bulunmalıyız.

3- Alkol ve sigaradan uzak durmak:

Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklar bünyeyle beraber kalbi de oldukça yormaktadır. Alkolün kanda dolaşması kalbin zamanla düzenli çalışmasına engel olur ve çeşitli kalp rahatsızlıkları ortaya çıkar. Aynı şekilde sigarada bulunan nikotin ve diğer zararlı maddeler de kalp sağlığını olumsuz etkiler. Uyuşturucu maddelerin kalp üzerindeki etkileri de ne yazık ki kullanmaya başladıktan kısa bir süre sonra ortaya çıkmakta ve geri dönülemez hasarlara yol açmaktadır. Daha sağlıklı bir kalp ve hastalıksız bir hayat için kötü alışkanlıklarınızı hemen bırakarak sağlığınız için çok büyük bir girişimde bulunabilirsiniz.

4- Spor yapmak:

Hem beden hem de kalp sağlığı için düzenli spor ve egzersiz yapmak olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Düzenli yapılan spor sayesinde kalbiniz güçlenir, kalp ritmi normale girer ve daha kuvvetli olur. Eğer çeşitli sağlık sorunlarınız varsa kalbinizi yormayacak hafif egzersizler tam size göre olacaktır. Yüzmek, yürüyüş yapmak, beden egzersizleri ve yoga faaliyetleri hem rahatlamanızı sağlayacak, aynı zamanda da kalp sağlığınızı koruyacaktır. Spor ve egzersizler sayesinde kalbinizi korurken bir yandan da forma girerek daha genç ve dinamik görüneceksiniz! Açık hava sporları sayesinde bedeninize giren oksijen miktarı artar ve bu sayede eskisinden daha dinç olursunuz. Kalp sağlığınız için açık hava sporlarını daha fazla tercih etmeniz gerekir.

5- Müzik dinlemek:

Uzmanların araştırmalarına göre dinlendirici ve sakin müzik dinleyen kişilerin kalp sağlıkları daha iyidir. Sizde kendinizi iyi hissedeceğiniz müziklerle kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz. Özellikle klasik müzik ve Jazz müziği sakinlikleri ile huzur vermektedir. Bu müziklerin dinlendiği sırada kalp ritminin normale girdiği ve vücudun sakinleştiği gözlemlenmiştir. Yorucu ve stresli bir günün ardından sizde müzikle rahatlayabilir ve bu sayede kalbinizi koruyabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM