İş Görüşmesi Öncesi Heyecanı Yenmek İçin Neler Yapmalı?

İş Görüşmesi Öncesi Heyecanı Yenmek İçin Neler Yapmalı?

İş Görüşmesi Öncesi Heyecanı Yenmek İçin Neler Yapmalı?

Bireyler iş görüşmeleri, mülakatlar, toplantılar ve benzeri gibi durumlarda gerilirler ve heyecanlanırlar. Özellikle bu konuda çok tecrübesi olmayan bireyler daha fazla heyecanlanırlar.

Bu görüşmelere yansır ise kötü sonuçlanır. Bunun için bireyler kendilerine hâkim olmalı ve kendilerini teskin etmelidirler. Aynı zamanda heyecanı yenmek için çeşitli egzersizler yapmalıdırlar.

İş görüşmelerine giderken öncelikle düşünce yapısı değiştirilmelidir. Yani heyecanı engellemek ve bastırmak için bireyler, olumsuz düşünceleri kafalarından atmalıdırlar. Bu düşünceler bireylerin özgüvenlerini etkiler ve olumsuz davranışlara neden olur.

İş görüşmelerinin her aşamasında özgüven oldukça önemlidir. Dil sınavı veya mesleki yeterlilik sınavlarında dahi özgüvenli ve bildiğinden emin olunmalıdır. Bu sayede bireylerin gözüne girerek bu işi en iyi yapabileceğiniz izlenimi bırakırsınız. Mülakatlardan önce çeşitli nefes egzersizleri yapılabilir.

Derin derin nefes alınarak yavaş yavaş bırakılabilir. Böylelikle bireyler rahatlayacaktır. Yapılan projeler, işler, tecrübeler ve hobilerden bahsedilerek heyecan ve stres azaltılabilir. Mülakatların öncesinde bireyler kendi kendilerine gelebilecek sorulara karşı çalışmalıdırlar. Yani hazırlıklı olmalıdırlar.

Heyecanı nasıl kolay şekilde yenebiliriz?

Heyecan, sıkıntılı, gergin, mutlu ve benzeri aşırı duyguların yaşandığı anda karşımıza çıkar. Bu durumun bazı anları mahvetmemesi için bastırılması gerekir. Özellikle iş görüşmelerinde heyecanı yenme oldukça önemlidir. Bu sayede bireyler daha olumlu sonuç alabilirler. Heyecan yenilmezse karşı tarafa özgüvensizlik hissi verilmiş olur. Bu durum da istenmez.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM