İnsülin Kullananların Dikkat Etmesi Gereken Dört Durum

İnsülin Kullananların Dikkat Etmesi Gereken Dört Durum

İnsülin Kullananların Dikkat Etmesi Gereken Dört Durum

İnsülin Uygulaması Sonrası Beslenme Düzeni

İnsülin yapıldıktan sonra öğün saatlerinin ve yemeklerinin aksatılmamasına dikkat edilmelidir. İnsülinler etki süresine göre yemekten hemen sonra ya da 2 ile 4 saat sonra maksimum etkiye ulaşarak hızlı bir şekilde kan şekerinin düşmesine sebep olurlar. İnsülinin yapılmasının ardından zamanında ve uygun miktarda yemek yenilmediğinde 1-2 saat içerisinde hipoglisemi oluşur. Soğuk terleme, çarpıntı, el-ayak terlemesi, ağız çevresinde uyuşma ve gittikçe artan nörolojik semptomlara bağlı olarak oluşan bilinç kaybı gibi ciddi boyutlara varan durumlar yaşanabilir. Olası hipoglisemi durumlarında anında müdahale için küp şeker ya da glikoz tablet bulundurulmalıdır. Her gün 1 kez mutlaka yapılmasına dikkat edilmelidir, atlanmamalıdır.

Uygulama Bölgesi Bakımı

İnsülin iğnesinin yapıldığı bölgeye dikkat edilmesi gerekmektedir. İnsülin enjeksiyonu bacak sırtı, göbek ve göbeğin yan kısımları, kol arka kısımlarına yapılır. Enfeksiyonlu bölgeye insülin enjeksiyonu yapılmamalıdır ve enjeksiyon sonrası bölge ovulmamalıdır. Ayrıca enjeksiyon bölgesine uygulama öncesinde ve sonrasında masaj yapmak, sıcak uygulamak ve ovalamak emilimi olumsuz etkileyeceğinden yapılmamasına dikkat edilmelidir.

İnsülin Malzemelerinin Kullanımı ve Saklanma Şartları

İnsülin buzdolabında ve uygun şartlarda saklanmalıdır. Buzdolabından çıkarıldıktan sonra oda sıcaklığına gelmesinin ardından bekletilmeden kullanılması gerekmektedir. Kullanılan insülinin güneş görmemesine, sıcak ortamda bırakılmamasına ve neme maruz kalmamasına dikkat edilmelidir. Sıcak havalarda insülin doğrudan temas etmeyecek şekilde buz kalıbı ile taşınmalıdır. Son kullanma tarihi geçmiş, içinde kristalleşmiş parçacıklar bulunan ve rengi değişmiş insülinler kesinlikle kullanılmamalıdır. İnsülinin uygulanacağı enjektör ve kalemlerin sağlam olmasına dikkat edilmelidir. Uygulama sırasında enjeksiyon kalemi deriye bastırılarak kullanılmamalıdır.

İnsülin Uygulamasının Yapılışı

Kullanılacak enjektör ve kalemlerin kullanımının iyi bilinmesi ve özenli bir şekilde kullanılması da diğer önemli detaylardandır. Vücudumuzun çalışması muhtemel insülin bölgelerine enjeksiyon yapılmamalıdır. Mesela yürüyüşe çıkılacaksa uyluk yerine ya da ütü yapılacaksa koldan enjeksiyon uygulanmamalıdır. Sıklıkla aynı bölgeye enjeksiyon yapmak doku hasarına sebebiyet verebileceğinden iki enjeksiyon noktası arasında en az 1 parmak boşluk bırakılmalıdır. Her bir enjeksiyon için bölge belirlenme yoluna gidilmelidir. Mesela sabah karın, öğlen kol, akşam uyluk ve gece kalça bölgesine enjeksiyon uygulamak gibi…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM