İmplant Türleri Ve Fiyatları

İmplant Türleri Ve Fiyatları

İmplant Türleri Ve Fiyatları

Ağızda çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen diş eksikliklerinin tedavisinde kullanılan implantlar, daha sağlıklı yeme düzeni çene yapısı için oldukça önemlidir. Ağızdaki diş eksiklikleri giderilmediği zaman çene yapısında bozukluk, diş yapısında bozukluk, diş köklerinde baskılara bağlı ortaya çıkan ağrılar, diş köklerinde iltihaplanmalar gibi sorunlar ortaya çıkar ve bu diş sorunları kişinin günlük hayatından ger kalmasına neden olmaktadır. İmplant tedavisi yapılmadı zaman ağızdaki sağlıklı dişlerde zamanla daha yıpranır ve bu nedenle sağlık sorunları ortaya çıkar. İmplant tedavisi ile birlikte yaşadığınız tüm ağız ve diş sorunlarını ortadan kaldırabilirsiniz.

Günümüzde diş hekimleri ve çene cerrahisi tarafından kullanılan 3 tür İmplant bulunmaktadır. Bunlar:

– Endosteal İmplant:

En sık kullanılan İmplant türü Endosteal İmplantlardır. Diş eksikliği olan bölgede çene kemiğinde bir yuva açılarak implant vida şeklinde uygulanır. Yaklaşık 3 ay süren iyileşme süresinden sonra vida implantın üzerine protez takılarak tedavi sonlandırılır. Her sene düzenli olarak implant kontrolünün yaptırılması gerekmektedir.

– Subperiostal İmplant:

Daha fazla diş eksikliği olan çenelerde uygulanan implant türüdür. Çene ölçüsü alınarak özel olarak hazırlanan subperiostal implantlar, cerrahi müdahale ile çene kemiğine monte edilir. İyileşme süreci tamamlandıktan sonra üzerine protez yerleştirilerek tedavi tamamlanır. Ameliyat sonrasında kişi protezler takılana kadar sıvı bir şekilde beslenir. Çiğneme yeteneği ne yazık ki olmamaktadır çünkü ameliyat yerleri hassas durumdadır. Çenede belirli noktalara yerleştirilen İmplantlar iyileştikten sonra protezler yerleştirilir ve kişi tekrardan sağlıklı bir diş yapısına sahip olur.

– Transosseöz İmplant:

Uygulaması en zor ve uzun süren İmplant türüdür. Diğer İmplant ameliyatlarında lokal anestezi uygulanabilirken Transosseöz implantlarda genel anestezi yapılmaktadır. Çene kemiği boyunca imlantlar yerleştirilir. Eğer çene kemiği yapısında bozukluklar varsa öncelikli olarak çene kemiğine nakil işlemi yapılır ve iyileşme sonrasında transosseöz implant ameliyatı gerçekleştirilir. Oldukça uzun bir süreç alan bu implant tedavisi sonucunda protezler yerleştirilerek tedavi tamamlanır. Tedavi sonrasında hasta belirli periyotlarda kontrollere gitmeli ve çene kemiğinde herhangi bir sorun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu uygulama çene yapısındaki bozukluklara ve kemiklerdeki zayıflıklardan dolayı oluşan diş kayıplarında yapılmaktadır. Ameliyat sonrasında kişi sağlıklı bir ağız yapısına kavuşur ve dilediği her besini rahatlıkla tüketebilir.

Tüm implant uygulamalarının çeşitli nedenlerden dolayı tutmama ihtimali bulunmaktadır. Ameliyat sonrasında sigara kullanımı, alkol kullanımı ve sert besinler tüketmek dikişlerin açılarak implantın tutmamasına neden olur. Çene kemiğindeki güçsüzlükler ve kemik erimesi gibi nedenlerde implantın tutmamasına neden olan diğer fiziksel faktörlerdir. Bu durumlara karşı doktorlar gelişmiş yöntemler uygulama imkânlarına sahip olsalar da ne yazık ki bazı durumlarda müdahale imkânsız hale gelir. İmplant tedavisi sonrasında kişi mutlaka sağlığına özen göstermeli ve doktor tavsiyelerine uymalıdır.

Oldukça zor ve uzun bir süreç olan İmplant tedavisinin masrafları da ne yazık ki fazladır. İmplant fiyatları kullanılan malzemelerin kalitesine, protezine, ameliyatına ve uygulanacak implant türüne göre değişiklik göstermektedir. İmplant tedavisinde İsviçre, Alman, Türk ve İsrail implantları olmak üzere 4 farklı implant kullanılmaktadır. Bu implantların üretiminde kullanılan maddelerin kullanım oranları ve dayanaklıklarına göre fiyat aralığı 1000 TL ile 4000 TL arasında değişmektedir. Bu bahsedilen rakamlar tek implant için geçerlidir.

Çoklu implant ve tüm çene implantlarında fiyat daha da artmaktadır. İlk bakışta bu fiyatlar yüksek gibi görünse de uygulamaların zorluğu ve ameliyat sonrasında normal bir yeme düzenine kavuşulduğu zaman fiyatlar oldukça normaldir. İmplantta kullanılan malzemelerin tamamı paslanmaz ürünlerdir ve sağlığınızı kesinlikle tehdit etmez.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM