İlk Yardım Çantasında Bulunması Gerekenler

İlk Yardım Çantasında Bulunması Gerekenler

İlk Yardım Çantasında Bulunması Gerekenler

Günlük yaşamın doğal akışında birçok olay döngüsü insanların başına gelebilmektedir. Birçok olayın başa çıkılması kolay olabilir. Ancak sağlıkla ilgili sıkıntıların üstesinden gelmek diğer olaylara göre daha zordur. Bu nedenle her olaya karşı hazırlıklı olmakta fayda vardır. Evlerde, iş yerlerinde, taşıtlarda bulundurulması gereken ilk şey bu nedenle ilk yardım çantaları olmaktadır. İlk yardım çantası hayat kurtarıcı bir nitelikte önem taşımaktadır. Bu nedenle ihmal edilmemeli ve gerekli ihtiyaçları ilk yardım çantasına koyarak hazırlıklı olunmalıdır. İlk yardım çantası basit bir çanta olarak görülmemelidir.

İşe yaramayacağını düşünmek çok yanlıştır. Bazen en zor zamanlarda hayat kurtarıcı olmaktadır. İleri düzeyde oluşabilecek komplikasyonları engelleyerek fayda sağlamaktadır. Bu nedenle ihtiyaç duyulabilecek en önemli ekipmanları bu çantada bulundurmalıdır. Peki bir ilk yardım çantasında bulunması gereken en önemli malzemeler neler olmalıdır? Bu malzemelerin faydası nedir detaylı bir şekilde bilgi vermek gerekir. Kurum ve kuruluşlarda bulundurması ve araçlarda bulundurulmasının da zorunlu olduğunu hatırlatmakta fayda vardır.

1.) ÜÇGEN SARGI BEZİ
Üçgen sargı bezi bulundurulması gereken malzemelerin ilk başında gelmektedir. Kaza anında yaralana kişinin kanamasını durdurmaya ya da azalmayı sağlayan bezdir. Kanayan bölgenin üzerine konulan ve eş kanar üçgen şeklinde olan bir bez parçasıdır.

2. MAKAS
Makas işleri kolaylaştırmak için gereken en önemli malzemelerden birisidir. Fazla kumaşların kesilmesi için kıyafetleri çıkarmakla uğraşmak yerine makasla keserek erkek müdahale edilmesinin sağlar. Bu nedenle mutlaka çantalarda bulunmalıdır.

3.) ESMARK BANDI
Esmark bandı kaza anında veya her hangi bir düşme ve yaralanmada kişinin kol ve bacağında bulunana aşırı kanamanın durdurulması için yaralanan bölgenin biraz üst kısmının sıkıca bu bantla sarılması için kullanılan bir banttır. Kan kaybını önlemede en önemli aktördür.

4.) PLASTİK ÖRTÜ
Plastik örtü yaralanan kişinin üzerine veya altına serilen koruyucu bir bezdir. Turuncu renkte olup ışık yansıtıcı özelliğe sahip olmalıdır. Böylece herhangi bir kaza anında yaralanan kişinin ayırt edilmesinin sağlayacak ve başka tehlikelerden korunmuş olunacaktır.

5.) PLASTER
Yara bezlerinin kaymasını ve yerinden çıkmasını engelleyen bir yüzü yapışkan bir banttır. İlk yardım müdahalesinde oldukça kolaylaştıran bir etmendir.

6.) HİDROFİL PAMUK
Hidrofil pamuk gazlı bezin üzerine konulan ve kan akışını engelleyen gazlı bezi kısaca besleyen bir pamuktur. İlk yardım çantasında bulundurması zorunludur. Gazlı bezin üzerine konularak gazlı bezi destekler. Yaralarında üzerinin silinerek temizlenmesini sağlar.

7.) STERİL GAZLI BEZ
Steril gazlı bez en başta bulundurulması gereken bir malzemedir. İnce gözenekli örgüyü andıran biraz büyükçe bir bezdir. Çoğu yaralanma anında ilk müdahalede kullanılan bezdir. Steril biz özelliğe sahiptir. Pamuktan yapılmıştır.

8.) BÜYÜK SARGI BEZİ
Gazlı bezin yerinde tutulmasını sağlayan veya kırık bölgeye konulan bir bezdir.

9.) TURNİKE
Kol ve bacaktaki kanamaları durduran bir malzemedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM