Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

Heyecanla hamile olup olmadığınızı merak ediyorsunuz değil mi? Bunun yanında net sonuca ulaşabilmek için test yapmakta çok erken, bu yüzden vücudun verdiği sinyallere dikkat etmek gerekiyor. Peki, bu sinyaller neler mi?

Göğüslerdeki Değişimler: Östrojen ve progesteron hormonları, daha gebeliğin ilk günlerinde göğüslerde değişikliğe sebep olur. Karıncalanma, ağrı ya da ağırlık hissedilebilir.

Kramplar: Büyüyen rahim kramplara neden olabilir. Rahimdeki bağ dokularda ki bu kramplar sancı şeklinde hissedilebilir.

Yorgunluk: Vücut bebek için hazırlık yaptığından yorgunluk ve uyuma isteği hissedilebilir. İlk üç aylık dönemde yoğun hissedilir. 4. Hafta civarında hissedilmeye başlanır. 13. Hafta sonunda azalmaya başlar.

Sabah Bulantıları: Hamileliğin 5. Hafta civarında başlasa da bazılarında daha erkende başlayabilir. Çoğu hamilelerde görülen bir belirtidir. Bazı şanssız hamilelerde ikinci üç aylık dönemde de devam edebilir.

Kokuya Duyarlılık: ilk günlerden itibaren görülen bir belirtidir. Anne adayının en sevdiği kokudan bile midesi bulanabilir.

Baş Ağrısı: Gebeliğin erken belirtilerinden biri de baş ağrısıdır. Hormon seviyelerinin değişmesinden dolayı ağrı artmaktadır.

Ruh Hali Değişiklikleri: Hormonların etkisi ile ilk zamanlarda ani duygusallaşma ya da öfkelenme görülebilir.

Sık İdrara Çıkma: Progesteron hormonunun etkisi ve rahmin mesaneye yaptığı baskıdan dolayı idrara sık çıkılır. Gebeliğin ilk günlerinden itibaren görülmeye başlanır.

Geciken Adet ya da Hafif Kanama: Döllenen yumurta rahim duvarına yerleşirken hafif kanama görülebilir. Bu kanama hafif ve kısa sürelidir. Ancak hamileliğin ilk dönemlerinde herhangi bir kanamada doktora gitmek gerekebilir, çünkü bazen düşüş ya da dış gebeliğin habercisi olabilir.

Bu belirtilerin çoğu hamileliğin erken safhalarında görülürken bazıları hamilelik boyunca bile görünmeyebilir. Her hamilelik kişiye özgüdür. Her belirti illa görünecek diye bir şart yoktur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM