Hamilelikte 38. Hafta Neler Olur?

Hamileliğin 38. Haftası

Hamileliğin 38. Haftası

Gebeliğinizin 38. Haftasında artık bebeğinizin bir prasa sapı kadar uzunluğunda olduğunu söyleyebiliriz. Bu dönemden sonra artık her günde doğmaya hazırdır.  Doğum tarihi her ne kadar hesaplanmış olsa da yine de bazen sekteye uğrayabilir. Bu dönem artık bebeğinizin tüm organları ve uzuvlarının gelişimini tamamladığı bir dönemdir. Ve hesaplanan tarihte gelmiştir demektir. Bir aksilik olmaz ise bu haftadan itibaren 2 hafta içerisinde dünyaya gelecektir.

38. haftada bebeğinizin yüzeyinde de bir takım değişimler meydana gelecektir. Örneğin bu zamana kadar üzerinde olan ince tüyler artık dökülmeye başlamıştır. Yeni doğmuş olan bebeklere bakarsanız onların boynunda ve omuzlarında tüyler görebilirsiniz. Bu tüyler aslında balmumu gibi bebeği koruyan tüylerdir.

Peki, bu dökülen tüylerin ne olduğunu merak ettiğinizi görebiliyorum. Hemen açıklayım bu tüylerin bir kısmı bebeğin bağırsaklarına girerek mekonyumun da bir parçasını oluşturacaktır.  Çünkü bebeğin doğduktan sonraki ilk bağırsak hareketlerini de bu meydana getirecektir. Bu madde bebeğin vücudundaki ölü hücrelerinde atılmasını sağlayacaktır.

38.hafta gebelik
38. hafta

38. haftada bebeğinizin büyüme hızı artık frenlemiştir ancak bazen bebeğin boyu uzamaya kilosu da devam edebilir. Bebeğiniz ağırlaşmaya başladıkça ve büyüdükçe sizin mesanenize de baskısını sürdürecektir. Ancak sizin bu haftada da yine sıvı alımlarınızı korumanız gerekiyor.

Artık doğuma kendinizi de hazırlamanızın vakti geldi çünkü kısa bir zaman sonra doğum gerçekleşecek ve sizde bu nedenle doğum pozisyonlarına hakim olmalısınız. Doğum anında hangi pozisyonda rahat ediyorsanız onu seçmelisiniz. İster ayakta pozisyon isterseniz dizinizin üzerinde isterseniz de sallanan bir koltukta mutlaka bu alıştırmaları yapmanız gerekir. Bu pozisyonlara hakim olabilmek o büyük günde size oldukça büyük fayda sağlayacaktır.

Son olarak ise 38. Haftada artık bebeğinizin doğduktan sonra yapacağınız ilk adımları da düşünmeniz gerekir. Örneğin doğum çantanızın artık hazır olması gerekir. İçerisine koyacaklarınızı tam olarak bilmeli ve hazırlamalısınız. Gerçi daha önce çantanızı hazırladığınızı düşünüyoruz ancak bu haftada içini bir kez daha kontrol etmeniz de fayda var.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM