Gebelikte Adet Kanaması Olur mu?

Gebelikte Adet Kanaması Olur mu?

Gebelikte Adet Kanaması Olur mu?

Gebe bayanlara sorduğunuz da bazılarının hamile kaldıktan birkaç gün sonrasında da adet olduklarını söylerler. Ancak gebelik gerçekleştiği andan itibaren adet görülmesi mümkün değildir. Bu durumda gebelikte kanamanın söz konusu olacağını söyleyebiliriz. Adet görmeyi kısaca tanımlarsak şöyle söyleyebiliriz. Hamilelik yaşamayan kadınların hormonlarına bağlı olarak vajinal kanamasına verilen isimdir. Ancak her kanama olduğunda da buna adet görmek denilmemektedir. Gebeliğin başında meydana gelen bu kanamalara halk arasında lekelenme denilmektedir ancak anne bu kanamayı adet olarak nitelendirmektedir. Bu şekilde meydana gelen kanamanın nedeni ise embriyonun yumurta içerisine yerleşmesine bağlıdır. Gebeliğinizi biliyorsanız ve de bir kanama durumu ile karşı karşıya kalmış iseniz bu ilk günlerde bile olsa hemen doktorunuza koşmanız gerekir. Çünkü kanamalar düşüklerinde ilk belirtisi olmaktadır.

Gebelikte Kanamanın nedenleri

Gebelik dönemi içerisinde hangi dönemde olursanız buna göre farklı nedenler ortaya çıkacaktır. Örneğin ilk üç ayında kanama yaşıyorsanız o zaman bunun büyük bir ihtimalle düşük riski olacağını bilmeniz gerekir. Ancak bunun dışında da dış gebelik gibi durumların gerçekleşiyor olması halinde de kanamalar meydana gelebilecektir. Gebeliğin daha sonraki dönemlerinde ise yine kanamalar meydana gelebilmektedir örneğin bu dönemde bebek eşinden ayrıldığı için kanama olabilmektedir ya da doğuma yakın dönemde doğumun habercisi olan kanama şekli vardır. İşte bu kanamaların hepsinde önemli olan şey doktorunuza başvurmak olmalıdır. Çünkü doktor kanamanın nedenini bileceği için ona göre bir uygulama gerekiyorsa hızlıca yapacaktır.

adet kanaması
gebelik

Gebelik ile ilgili olmayan kanamalar

Gebelik sürecinde yaşadığınız her kanama aynı zamanda gebelikle ilgili olamaya bilir bu bazen rahim ağzında olan bir yaranın kanamasıyla da olabilir ya da kitleler nedeniyle hatta bazen basurda meydana gelen bir kanama da gebelik kanaması ile karıştırılabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM