Gebelik Öncesi Görülen Belirtiler

Gebelik Öncesi Görülen Belirtiler

Gebelik Öncesi Görülen Belirtiler

Gebeliğin günümüzde birçok farklı belirtisi olmakta ve her kadında farklı etkilere yol açmaktadır. Kimi kadınlar bu dönemi oldukça zor bir şekilde geçirse de kimilerinde de hiç bir belirti meydana gelmemektedir. En sık karşılaşılan belirtilerden en az karşılaşılan belirtilere kadar gebelik öncesi belirtileri şunlardır:

– Adet kesilmesi:

En sık görülen gebelik belirtilerinin başında adet kesilmesi gelir. Gebeliğin ilk anından itibaren adet kanaması durarak bünyeniz size sinyal verir. Ancak her kadın farklı bünyeye sahip olduğu için adet kanaması bazen yanıltıcı bir durum olabilir. Gebeliğin ilk gününde adet kesilebileceği gibi, gebeliğin 6. ayına kadar da adet kanaması devam edebilmektedir. Ama her ne olursa olsun adet kanaması devam etse bile normal yoğunluğundan daha az olacak ve daha kısa sürecektir. Adet periyodunuzu kontrol ederek bu durumdan emin olabilirsiniz. Adet kesilmesi sadece gebelikten kaynaklanmamaktadır. Yumurtalıklarda oluşan kistler veya hormonal bozukluklar da adet kesilmesine yol açmaktadır. Eğer âdetiniz de bir düzensizlik varsa mutlaka bir doktor kontrolünden geçmeniz gerekmektedir.

– Kasıklarda ve karında ağrı:

Adet döneminde değilseniz ancak karnınızda ve kasıklarınızda tıpkı adet dönemindeki gibi ağrılar meydana geliyorsa bu gebelik belirtisi olabilir. Ağrılar tıpkı adet dönemindeki gibi sızlama şeklinde olur ve ara ara şiddetini arttırır. Eğer bu tip ağrılara sahipseniz gebe olma ihtimaliniz bulunuyor.

– Göğüste hassaslaşma:

Hamileliğin ilk dönemlerinde tıpkı adet döneminde olduğu gibi göğüslerde hassaslaşma meydana gelir. Göğüs uçlarının rengi biraz daha koyulaşır ve göğüsler şişer. Çok nadir durumlarda gebeliğin ilk dönemlerinde göğüslerden süt gelebilmektedir. Bu durumları adet döneminde olmadığınız halde yaşıyorsanız eğer gebelik ihtimaliniz oldukça kuvvetlidir.

– Uykusuzluk:

Geceleri uykusuzluk durumu gebeliğin ilk aşamalarında oldukça sık görülür. Eğer birden uyku düzeniniz değiştiyse ve gün içinde oldukça yorgun hissedip geceleri uyuyamıyorsanız gebelik ihtimaliniz bulunmaktadır.

– Mide bulantısı:

Özellikle sabah uyandığınızda mide bulantısı yaşamaya başladıysanız, her zaman yediğiniz yemekler size farklı kokarak midenizi bulandırıyorsa gebelik ihtimaliniz bulunmaktadır. Ayrıca yemek yerken birden kusma hissi geliyor ve mideniz yediklerinizi almıyorsa, bu durumda gebelik belirtileri arasındadır.

– Halsizlik:

Herhangi bir fiziksel aktivitede bulunmadığınız halde kendinizi yorgun hissediyorsanız ve diğer belirtilere de sahipseniz gebelik ihtimaliniz bulunmaktadır. Vücut kendini bebeğe hazırladığı için halsizlik durumu ortaya çıkmakta ve sizi günlük yaşantınızdan alıkoyacak bir raddeye gelmektedir.

– Bayılma:

Hamilelik belirtilerinden en sık görülenlerden birisi de bayılmadır. Eğer aniden kendinizden geçip bayılmaya başladıysanız en yakın sağlık kuruluşuna giderek gebelik testi yaptırmalısınız. Bayılmaların nedeni gebelik olabileceği gibi ciddi rahatsızlıklardan da kaynaklanabilmektedir.

– Aş erme:

Aş erme durumu gebeliğin her döneminde olabilen bir durumdur. Eğer canınız olur olmadık şeyler istemeye başlamışsa veya hiç yemediğiniz şeyleri yemek istemeye başlamışsanız gebelik durumu söz konusu olabilir. Tam tersi olarak devamlı tükettiğiniz besinlerden iğrenebilir ve onları yemeyi bırakabilirsiniz. Aş erme hamileliğin herhangi bir döneminde olabileceği gibi, ortaya hiç çıkmama durumu da söz konusudur.

– Sık tuvalete çıkma:

Çok su içmediğiniz halde oldukça sık ve azar azar tuvalete çıkıyorsanız hamilelik ihtimaliniz bulunmaktadır. Ortalama yarım saatte bir tuvalete gitme isteği geliyorsa ve bu durum oldukça sık yaşanmaya başlamışsa bir doktor kontrolüne gitmek sizin açınızdan faydalı olacaktır.

Yukarıdaki tüm belirtiler genel olarak görülen hamilelik öncesi belirtileridir. Tüm bu belirtiler görülebileceği gibi bazı kadınlarda hiç belirti meydana gelmemekte ve ancak hamilelik 3. aydan sonra fark edilebilmektedir. Eğer bu belirtilere sahipseniz bir gebelik testi yapmalı veya sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM