Ertesi Gün Hapının Zararları ve Yan Etkileri

Ertesi Gün Hapının Zararları ve Yan Etkileri

Ertesi Gün Hapının Zararları ve Yan Etkileri

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Toplum içinde ertesi günü hapı olarak bilinen korunma yöntemi, ilişki sırasında prezervatif yırtılması gibi uygulanan korunma yönteminde herhangi bi aksaklık oluşması halinde kullanılır.  Cinsel ilişkiden  sonraki 72 saat içinde yutulması gereken ertesi gün hapları, ne kadar erken alınırsa o kadar etkilidirler.  Eczanelerden rahatlıkla temin edilebilir ancak ertesi gün hapları asla sürekli bir korunma yöntemi olarak düşünülmemelidir. Yüksek dozda hormon içerdiklerinden yılda 3 adetten fazla kullanımları ciddi riskler oluşturabilmektedir. Ertesi gün haplarının cinsi son yıllarda ülkemizde yenilenmiş olup, beş gün içinde kullanılsa dahi etki edilecek düzeye çıkarılmış olsalar da, 72 saat içinde alınmasının çok daha koruyucu olacağı asla unutulmamalıdır.

Ertesi gün hapları %100 bir koruma sağlamazlar. Etkinlikleri %70 ve %90 aralığında değişmektedir.  Hapları kullanmış olsanız bile gebe kalma riskiniz her zaman vardır. Ertesi günü hapı yalnızca bir cinsel ilkişki sonrası etkilidir. Ertesi günü hapını bir kere kullanmış olmaya güvenerek ilişkiye girmeye devam edilmemelidir. Ertesi günü hapı aldıkatan sonraki 3 saat içinde kusma gerçekleşirse tekrar hap almak gerekir. Hap kullanımı adet gecikmesine neden olduğundan dolayı, bu gibi gecikmelerde hemen panik olmamak da yarar vardır. Adet gecikmesinden bir kaç gün sonra test yapıldığında doğru sonuç görülecektir.

Yan Etkileri Nelerdir?

Ertesi günü hapı kullanırken yan etkilerini de göze almak gerekir. Bunlar mide bulantısıi baş ağrısı, halsizlik, meme hassasiyeti, sinirlilik vb gibi yan etkilerdir. Ertesi günü haplarının ciddi olan bir yan etkisi de dış gebelik oluşmasına neden olabilmesidir.

Hiç bir zaman bir doğum montrol yöntemi olarak düşünülmemesi gereken ertesi günü haplarına, acil tıbbi destek gözü ile bakılması gerekir. Özellikle tecavüz gibi vakaların ardından kullanılması uygun görülen, istenmeyen gebeliklerin önüne geçilmesi için kullanılan bir yöntemdir ve çok sık kullanılması vücutta çok ciddi hasarlara yol açabileceğiden, uzmanlar doğum kontrol yöntemi olarak diğer hapları tavsiye etmektedirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM