Erken Doğum Riskine Karşı Ne Gibi Önlemler Alınmalıdır?

Erken Doğum Riskine Karşı Ne Gibi Önlemler Alınmalı

Erken Doğum Riskine Karşı Ne Gibi Önlemler Alınmalı

Anne adaylarının hamilelik süreci boyunca en çok korktukları sorunlarında başında erken doğum riski öne çıkmaktadır. Bu nedenle zaman zaman psikolojik olarak baskı altına giren anneler, erken doğum için çeşitli önlemler almaları durumunda, böyle bir sorunun önlenmesine sebep olmaktadırlar. Anne adaylarının sürekli olarak kontrole gitmeleri ve kontrollerini aksatmamaları zaten erken doğum riskini büyük ölçüde azaltacaktır.

Kasılmalar Büyük Önem Taşıyor

Erken doğumu önceden görebilme ve tahmin edebilme, bu duruma karşı önlem alma, söz konusu olan bir durumdur. Bu nedenle bir saat içerisinde 4 kez gerçekleşen kasılmaların erken doğum konusunda en büyük habercilerden biri olduğunu söylemek mümkündür.

Düşük Yaptıysanız Risk Altındasınız

Daha önce düşük yaşayan, erken doğum atlatan ve erken doğum nedeniyle tedavi gören annelerin, bu konuda risklerinin daha fazla olduğunu söylemek mümkündür. Bu nedenle sigara ve alkol gibi maddelerden uzak durulurken, ilaç kullanımının da sadece hekim kontrolünde yapılması gerekmektedir.

Düzenli Takip Programı

Gebelik döneminin başlamasından itibaren sürekli olarak doktor kontrolünden geçmek ve gerekli olan tüm muayenelere katılmak, erken doğum riskini büyük ölçüde azaltacaktır. Bu nedenle doktor muayenesinin aksatılmaması ve her türlü sorunun doktorunuza danışmanız, erken doğumun önüne geçebilecektir.

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Olan Hastaneler Tercih Edilmeli

Erken doğum gibi bir olayın gerçekleşme durumuna karşın, anne büyük bir risk taşıyorsa, kadın doğum hastanelerinin veya yenidoğan bakım ünitesi mevcut olan hastanelerin tercih edilmesi, son derece büyük önem taşımaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM