Erkeklerde En Çok Görülen Kanser Türleri

Erkeklerde En Çok Görülen Kanser Türleri

Erkeklerde En Çok Görülen Kanser Türleri

Kadınlar ve erkekler farklı vücut yapılarına sahip oldukları için iki farklı cinste de farklı kanser türlerine rastlanabiliyor. Erkeklerde özellikle ürolojik kanserler daha çok ön plana çıkıyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre erkeklerde en çok görülen kanser türleri olarak prostat ilk sırada yer alıyor.

Öte yandan 20 ve 30’lu yaşlar arasındaki erkeklerin en sık rastladıkları kanser türlerinden biri olarak testis kanseri öne çıkıyor. Testis kanserinin fark edilmesi konusunda kişinin kendisi büyük bir önem taşıyor. Bu kanser türüne karşın, elle yapılan bireysel muayeneler, erken teşhis adına son derece faydalı oluyor.  Bununla birlikte idrar sırasında kanama ve ağrı gibi belirtiler, bu hastalığın en büyük erken teşhis faktörleri olarak biliniyor.

Erkeklerde En Çok Görülen Kanser Türleri

Ürolojik kanser türlerinde mesane tümörleri, prostat ve testis kanseri gibi hastalıklar ön plana çıkarken, yine erkeklerde böbrek kanseri, en sık rastlanan kanser türlerinden biri olarak biliniyor. Bu tür kanserlere karşı erkeklerin beslenme alışkanlıklarına son derece fazla dikkat etmeleri gerekiyor.

Domates, meyve ve sebze gibi önemli gıdaların, bu kanserlere karşı büyük bir savunma olduğu uzmanlar tarafından söyleniyor. Bununla birlikte erkeklerin kimyasallardan uzak durması, sigara ve tütün ürünlerinden uzak durması, obeziteye karşı önlem alması ve sağlık sorunları karşısında hemen bir uzmana danışıyor olması, bu tür kanserlerin azaltılmasında ki en önemli etkenlerden biri olarak biliniyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM