Erkekler Neden Kısır Olur

Erkekler Neden Kısır Olur

Erkekler Neden Kısır Olur

Erkeklerin yaşadığı kısırlık sorunu çocuk sahibi olmaya engel olan ve aynı zamanda psikolojiyi de oldukça olumsuz etkileyen bir sağlık sorunudur. Kısırlık kesinlikle erkekliğin eksik olduğu anlamına gelmeyen bir hastalıktır. Günümüz modern tıp uygulamaları sayesinde erkeklerde kısırlık sorunu ortadan kaldırılıp çocuk sahibi olunabilmektedir. Özellikle tüp bebek yöntemi ile kısırlık sorunu çeken kişiler çocuk sahibi olabilir.

Kısırlık nedenlerine bağlı olarak kalıcı bir sorun olduğu gibi ilaçla da tedavi edilebilmektedir. Ancak bunun için kısırlığın hangi nedenlerden dolayı olduğu doktor tarafından tespit edilmeli ve uygun tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Kısırlık nedir? Erkeklerde üreme organında yeteri sayıda sperm üretilememesi ve buna bağlı olarak çocuk sahibi olunamamasıdır.

Erkeklerde kısırlığa yol açan unsurlar şöyledir:

1- Genetik faktörler: Genetik durumlardan dolayı ortaya çıkan kısırlığın ne yazık ki tedavisi bulunmamaktadır. Ancak tüp bebek yöntemiyle kişiler kolaylıkla çocuk sahibi olabilir.

2- Hormonal nedenler: Hormon bezlerinin düzensiz çalışması veya çalışmamasına bağlı olarak kısırlık sorunu ortaya çıkmaktadır. İlaçla tedavisi mümkündür ve tedavi süreci sonrasında doğal yollarla çocuk sahibi olunabilir.

3- İlaç ve zararlı madde kullanımı: Bazı anti-depresan ilaçlar kısırlığa yol açmakta ve sperm sayısının düşmesine neden olmaktadır. Aynı zamanda alkol ve sigara kullanımı da kısırlığa yol açan nedenler arasında yer alır. Bu ilaç ve maddelerin kullanımını bırakarak, kısa bir ilaç tedavisi sonrasında doğal yollarla çocuk sahibi olunabilir.

4- Hastalıklar: Özellikle şeker hastalığı kısırlığa yol açan önemli bir rahatsızlıktır. Şeker hastalığı genetik olabildiği gibi sonradan da olabilmektedir. Şeker hastalarının tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmaları sağlanabilir.

Tüm bu önemli nedenlerin yanı sıra psikolojik nedenlerde kısırlığa yol açmaktadır. Yaşanan ağır stres durumları hormonları olumsuz olarak etkilemekte ve buna bağlı olarak da sperm sayısını düşürmektedir. Strese neden olan durumları ortadan kaldırmak ve ilaç tedavisi ile kısa sürede bu sorun ortadan kaldırılabilir. Ancak ağır radyasyonlu ortamlarda bulunmaktan dolayı hormonların ve genlerin değişmesine bağlı olarak ortaya çıkan kısırlık sorunu ne yazık ki tedavi edilememektedir ve bu kişilerin ancak tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olması sağlanabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM