En Yaygın Alerjik Hastalıklar

En Yaygın Alerjik Hastalıklar

En Yaygın Alerjik Hastalıklar

Çeşitli faktörlerin etkileri ile ortaya çıkan alerjik hastalıklar, sanıldığı kadar basit değildir. Bu hastalıklar tedavi edilmediğinde vücutta oluşabilecek daha ciddi problemleri tetikleyebilir ve hatta ölümle sonuçlanacak kadar büyük etkiler yaratabilir. Bu sebeple alerjik bir durumla karşılaşıldığında mutlaka bir doktorun yardımına başvurmak gereklidir. Alerjik hastalıkların tedavisinden önce bu hastalığa neyin sebep olduğu mutlaka tespit edilmelidir.

Alerji Nedir?

Alerji, vücudun savunma sisteminin, dışarıdan gelen herhangi bir etkiye karşı gösterdiği tepkidir. Hemen herkeste görülebilecek olan bu durum, bazı insanlarda daha güçlü tepkilerle ortaya çıkmaktadır. Buna “alerjiye yatkınlık” denilmektedir. Alerji yatkınlığı bulunan insanlar tıp dilinde “Atopik” olarak anılırlar. Atopik kimseler genellikle bu özelliği genetik olarak edinirler. Yani atopik insanların aile hikayesine bakıldığında mutlaka yakın akrabalarda, anne veya babada bir alerji öyküsü ortaya çıkacaktır.

Alerjinin Nedenleri

Alerjinin nedenleri oldukça çeşitlidir. Buna göre bahar aylarında ağaçlardan ve bitkilerden uçuşan polenlerden, altın, gümüş gibi metallere karşı gösterilen hassasiyete, deniz ürünleri, soya, fıstık, süt ve yumurta gibi yiyeceklerden kaynaklanan alerjilere, evlerde oluşan küf, toz gibi maddelerden kaynaklanan alerjilere kadar pek çok neden, alerjik hastalıkların kaynağı olabilir. Sağlıklı bir tedavi için önce bu nedenin saptanması yerinde olacaktır.

Alerjik Hastalıklar

Bu hastalıklar içerisinde en yaygın görüleni Alerjik Rinit veya Alerjik nezle olarak adlandırılan durumdur. Bu rahatsızlığın sebebi genellikle mevsimsel olarak yayılan polenler veya toz, küf gibi maddelerdir. Bu hastalığın tedavisi yapılmazsa, ilerleyen dönemlerde alerjik astıma çevirmesi muhtemel bir durumdur. Alerjik nezle, hapşırık, burun akıntısı, gözlerde kızarıklık gibi semptomlarla kendini belli etmektedir.

Bir diğer alerjik hastalık da göz nezlesidir. Göz kapağının içi ve gözün retina tabakasında meydana gelen iltihaplanmayla gözlemlenen bu hastalık, gözlerde ışığa hassasiyet ve kaşıntı ile ortaya çıkar. Bu durum yine polen, toz gibi nedenlerden kaynaklanabileceği gibi bazı makyaj malzemeleri ve kozmetik ürünlere karşı da oluşmaktadır. Diğer alerjik hastalıklar ise Ürtiker yani kurdeşen, Alerjik astım ve ilaç alerjisidir. Özellikle ilaç alerjisi son derece tehlikelidir. Bu yüzden kişinin mutlaka bir ilaç alerjisi testi yaptırması gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM