En Sık Rastlanan Ortopedik Rahatsızlıklar

En Sık Rastlanan Ortopedik Rahatsızlıklar

En Sık Rastlanan Ortopedik Rahatsızlıklar

Ortopedik rahatsızlıklar, günlük yaşantımızda, karşımıza çıkan rahatsızlıklardandır. Bu rahatsızlıklar oluştuğu zaman, hastanelerde ortopedi bölümüne muayene oluruz. Bazı ortopedik sorunlar, kısa zamanda iyileşirken, bazı ortopedik sorunlar, kalıtsal olduğu için, kısa zamanda tedavi olmaz.

KEMİK KIRILMALARI

Kemik kırılma vakası, genellikle kaza sonrası oluşan vakalardandır. Alçı usulü ile tedavi edilen kırılma vakaları, yeni çıkan plastik ve örgü alçı gibi birçok alternatif tedavi yöntemleriyle tedavi edilmektedir. Eklem kırıkları, eklem olmayan düz kemik kırıklarına göre daha geç tedavi olmaktadır. Eklem kırıklarının alçı sonrası tedavisi devam etmektedir. Eklemlerin tam olarak kullanımı, daha uzun sürmektedir. Burkulma ve kırılmadan sonra eklem sertlikleri, önemlidir.

TENİSCİ VE GOLFCÜ DİRSEĞİ

Toplumumuzun % 5’inde bulunan bu rahatsızlık, sporcularda da sıkça rastlanan ortopedik sorunlardandır. Bu rahatsızlık, topu elinize alıp, sıkıp gevşettikten sonra, bileğinizin etrafından döndürünce, acı hissediyorsanız, tenisçi ve golfcü dirseği rahatsızlığı var demektir. Kaslarla, kemiklerin birleştiği noktaya verilen isim tendondur. Bu kısımların iltihaplanması ile bu rahatsızlık ortaya çıkar.

KAS VE EKLEM İNCİNMELERİ

Kas ve eklem incinmeleri, spor müsabakalarında en çok rastlanan ortopedik vakalardan biridir. Dışarından darbe alarak veya kaza sonucu incinmelerin oluşmasıyla, kas ve eklem incinmeleri meydana gelmektedir. Özellikle spor müsabakalarında dışarıdan gelen darbeler sonucu veya düşmenin gerçekleşmesiyle, bu rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Dışarıdan ciddi bir darbe sonucu, kasların dışarıdan veya içeriden ciddi bir şekilde yaralanmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bu incinmeler, incinme şiddetine göre, tedavi süresi de uzayabilmektedir.

LUMBAGO

Lumbago, bel kökünde bulunan sinirlerin sıkışmasıyla oluşmaktadır. Ayrıca, omurga sütunu irritasyonu ve ayrıca bel omurgası irritasyonundan oluşan ağrı sendromlarıdır. Kısacası, bel kısmında gelişen ani ağrı ve kasların çok sertleşmesi olayıdır. Terleme sonunda aniden terin soğuması, aşırı fiziksel efor neden olmaktadır. Ayrıca, bel fıtığı ve disk kayması gibi durumlarda, lumbago rahatsızlığı oluşmaktadır.

BEL VE BOYUN TUTULMASI

Bel ve boyun tutulması, ani ve ters hareket sonucunda oluşan bir sorundur. Ayrıca, terledikten sonra, terin soğuması ile oluşabilir. Spor aktivitelerinin ısınmadan yapılması ile de oluşabilmektedir. Bel kısmındaki kasların, omuriliğe sıkışması ile de meydana gelebilir. Ağır yüklerin kaldırılması durumunda da, bel tutulması meydana gelebilir. Esintili yerde uyuma durumlarında, boyun ve bel tutulmaları meydana gelebilir. Ani soğuma, tutulma vakalarının oluşmasına neden olmaktadır.

KİFOZ,SKOLYOZ LARDOZ

Skolyoz, omurganın yana doğru eğri olmasıdır. Ayrıca omurga kendi etrafında dönme durumu da oluşmaktadır. Boyun kısmındaki hafif çukurluklara lardoz, sırt kısmında oluşan hafif kamburluğa kifoz denilmektedir. Küçük yaşta ortaya çıkmakla birlikte, ergenlik çağında da ortaya çıkmaktadır. Kas, sinir ve kas hastalıklarına bağlı olabileceği gibi, kemik yapısındaki bozukluklara da neden olabilir.

MENİSKÜS YARALANMALARI VE OMUZ ÇIKIĞI

Menisküs yaralanmaları, diz kısmındaki menisküslerin yırtılması ile oluşmaktadır. Hareket kabiliyetini kısıtlamaktadır. Menisküs ameliyatları, özellikle sporcularda görülen bu hastalığın tedavisidir. Ayrıca omuz kısmındaki kemiklerin çıkması da, omuz çıkığı rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Genellikle, dışarıdan gelen darbe ile meydana gelmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM