En Düşük Kalorili Besinler

En Düşük Kalorili Besinler

En Düşük Kalorili Besinler

Sağlıklı kilo verme sürecinde diyet oldukça önemlidir. Düşük kalorili ve zengin içerikli gıdalarla beslenmek kilo verme sürecini hızlandırır ve daha sağlıklı olmanıza yardımcı olur. Diyetiniz boyunca sofralarınızda yer vermeniz gereken, tok tutan ve düşük kalorilere sahip besinler şunlardır:

– Beyaz et:

Tüm beyaz et ürünleri oldukça düşük kaloriye sahip ve tok tutucudur. Tavuk, hindi ve balıketi diyet süresince tüm öğünlerde kullanılabilir. Bu besinlerin kalorisini arttırmamak için kızartma, fazla yağlı ve tuzlu menüler oluşturulmamalı, haşlama, ızgara veya fırında pişirilerek tüketilmesi gerekmektedir. Balıklar yetiştikleri denizlere göre yağlı ve az yağlı olarak da sınıflandırılmaktadırlar. Bu nedenle sıcak denizlerde yetişen balıkları tercih ederek daha da az kalori alabilirsiniz.

– Ispanak:

Oldukça düşük bir kaloriye sahip olan ıspanak, zengin içeriği ile de diyet listelerinin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. 1 porsiyon ıspanakta sadece 6 kalori bulunmaktadır. Diyet yemeklerinizde ıspanağa bol bol yer vererek hem ihtiyacınız olan günlük besin değerlerini sağlayabilir, hem de hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

– Kivi:

C vitamini deposu olan kivi, aynı zamanda oldukça düşük bir kaloriye sahiptir. Diyetlerde ara öğünlerde kiviye yer vererek hem açlık hissinizi bastırmış olursunuz hem de günlük besin ihtiyacınızı karşılarsınız. İçeriğindeki yüksek antioksidanlar sayesinde vücudunuzdaki zararlı maddeleri atarak kilo vermek sürecini hızlandırabilirsiniz.

– Lahana:

Diyet listelerinde bulunan ve düşük bir kaloriye sahip olan lahana, aynı zamanda vücudunuzdan fazla suyu atmanıza da yardımcı olmaktadır. Öğünlerinizde salatalarda ve yemeklerde lahanaya yer vererek kilo verme sürecinize katkı sağlayabilirsiniz. İçeriğindeki zengin vitaminler sayesinde de vücudunuza gereken özeni göstermiş olursunuz.

– Mantar:

Protein açısından oldukça zengin bir besin olan mantar, aynı zamanda düşük kalorisi ile de diyetlerde bize yardımcı olmaktadır. Antioksidanlar açısından da oldukça zengin bir içeriğe sahip olan mantar ile tok tutucu ve besleyici diyet yemekleri yapabilirsiniz. Ancak mantar alırken bilmediğiniz türlerden uzak durmalı ve her yerde satılan mantarlardan tüketmelisiniz. Çünkü bazı mantar türleri zehirlidir ve sağlığınızı tehdit eder.

– Karnabahar:

Bir porsiyonluk karnabahar ortalama 25 kaloridir ve oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Çeşitli şekillerde sofralarınızda yer verebileceğiniz karnabaharı kızartarak kullanmak kalorisinin artmasına neden olacaktır. Bu yüzden diyet süresince haşlama veya yemeğini sofralarınızda bulundurarak düşük kalorili menüler oluşturup zayıflama sürecinize katkı sağlayabilirsiniz.

– Marul:

Salataların vazgeçilmesi olan marul, oldukça düşük kaloriye sahip diğer bir besindir. Bir kâse marul salatasında sadece 8 kalori bulunmaktadır. Tok tutucu özelliği sayesinde diyetlerde geniş bir yeri olan marul ile kilo verme sürecinize katkı sağlayabilirsiniz. Marul içeren çeşitli ve farklı salatalar ile diyet menünüzü genişletme imkânınız bulunuyor. Ancak salatalarda kullandığınız yağ, peynir ve diğer besinlerin salatanın kalorisini arttıracağını da göz önünde bulundurmalısınız.

– Kereviz:

Oldukça zengin bir içeriğe sahip olan vücuttan zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olan kereviz, düşük kalorisi ile de sağlığımızı korumamıza ve kilo vermemize yardımcı oluyor. Kuvvetli bir antioksidan olan kereviz, vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlayarak kilo verme sürecinizi hızlandırır. Haftada en az bir kere kerevize sofralarınızda yer vererek daha hızlı bir şekilde zayıflayabilirsiniz.

– Brokoli:

Diğer kuvvetli bir antioksidan olan ve aynı zamanda içeriğinde protein de bulunan brokoli, oldukça düşük kalori oranına sahiptir. Diyetlerinizde protein ihtiyacını karşılamak ve zayıflama sürecini hızlandırmak için bol bol brokoli tüketebilirsiniz. Aynı zamanda günlük C vitamini ihtiyacının neredeyse tamamını sağlayan brokoli ile vücudunuzun direnci de artacak ve bağışıklık sisteminiz güçlenecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM