Doğurganlık Dönemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğurganlık Dönemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğurganlık Dönemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir kadın için doğurganlık döneminde birçok duruma dikkat etmesi ve oldukça hassas davranması büyük bir önem taşımaktadır. Özellikle de yapılan bir takım büyük çaptaki araştırmalara göre ön plana çıkan en önemli durumlardan biri kötü beslenme, hastalıklar, doğuştan olan bir takım genetik etkiler ve stres, sıkıntı, baskı gibi durumlar gebelik dönemindeki bir kadını oldukça olumsuz etkilemektedir.

Bu yüzden her çift, bir kadının doğurganlık döneminde ya da öncesi için bazı bilgilere sahip olması konusunda büyük bir gayret göstermeli ve araştırma yapmalıdır. Şimdi bu önlemler ve bilgiler hakkında birkaç bilgiden bahsetmek mümkün.

Genetik Faktörler

Genetik açıdan doğuştan gelen yumurta sayısı doğurganlığı büyük bir oranda etkilemektedir. Bu yüzden gebe kalmadan önce sigaradan uzak durmak yumurtlama dönemindeki hücre sayısının daha fazla azalıp ihtimalleri düşürmemesi ve sağlıklı bir doğurganlık dönemi adına oldukça önemlidir. Aynı zamanda kemoterapinin de doğurganlığı önemli derecede etkilediğini söylemek gerek.

Doğurganlık İçin 43 Yaş Önemlidir

Hamile kalmak için belirli bir yaş dönemi kadınlar için geçerlidir ve 43 yaşından sonra kadınların hamile kalmasının zor olduğunu söylemek gerek. Bu yüzden 43 yaşından önce doğurganlık dönemine girmek gerekmektedir. Elbette bu yaştan sonra da hamile kalınsa dahi bu durum daha genç yaştaki kadınlardan elde edilen donör yumurtalar ile yapılmaktadır.

Adet Dönemleri

Adet dönemlerinin düzenli olması genel olarak ovülasyonun düzenli olduğunun işaretidir. Kadınların büyük bir çoğunluğu adına bu durum doğurganlık esnasında 24 ila 35 gün arasında olmaktadır. Bu dönem ise olması gereken ve düzenli bir şekilde yumurtanın çatlama dönemini göstermektedir. Tabii hiç yumurtlama gerçekleştiremeyen kadınlar ise (PCOS) yani polikistik over sendromu gün yüzüne çıkmaktadır. Bu ise daha çok genetik bir durum olarak ön plana gelir.

Sperm Sayısı

Doğurganlık dönemine gelmeden önce çiftlerin erkekte bulunan sperm sayısını semen analizi yaptırarak belirlemesi her zaman önerilmektedir. Daha önce çocuk sahibi olmuş bir erkek adına bile yeniden bir gebe bırakma durumu oluşacağının garantisi verilemez. Çünkü erkekteki sperm sayıları belirli bir zaman içerisinde farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden her zaman bir test yaptırmak gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM