Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır?

Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır?

Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır?

Eğer ki ilk gebeliğiniz ise 9 aylık sürenin sonunda her sancıda heyecanlandığınızı ve doktorun kapısını tuttuğunuzu tahmin edebiliyoruz ancak her ne kadar heyecanlansanız sabırsızlansanız da o büyük zaman o anın gelmesinden önce başlamayacaktır. Yani her sancı için doğum başlamıştır demek doğru olmayacaktır. Genelde ilk kez anne ve baba olacaklar bu konuda çok çelişkiye düşer.  Bizde buradan yola çıkarak genç çiftlerimize doğumun başladığı nasıl anlaşılır bunu anlatmak istedik.

Eğer ki doğumunuz planlı olacaksa o zaman bunu kafanıza takmazsınız. Sezeryan durumunda gün önceden belli olduğu içinde heyecan o güne endekslenmiş olacaktır. Ama onların kafasında da bir soru varsdır acaba bebeğin dünyaya geleceği gün de bir değişiklik olabilir mi?.

Yaklaşan doğumun belirtileri

Son bir aya girildiğinde artık annenin karnı aşağıya doğru inmeye başlayacak ve ön tarafı da hafiften sivrilecektir. Bu hamile bayanın da artık daha rahat nefes alabildiği anlamına gelir elbiseleri de daha az sıkmaya başlamıştır. Bunun nedeni bebek artık rahim kanalına doğum şeklini almaya başlamış ve başı aşağıya doğru dönmüştür demektir. Bunu hissettiğiniz anda bebeğiniz 4 hafta sonra kucağınızda olacak demektir.

Doğum başlangıcı
Doğum sancısı

Doğumun son günlerine geldikçe kilo alımlarınız da artık durmuştur hatta kilo vermeye bile başlarsınız çünkü vücudunuz artık sıvı atımına geçmiştir. Bazen karnınız o kadar sertleşir ki bunu hissedersiniz. Bu zaman içerisinde tuvalet ihtiyacınız daha fazla olacaktır.

Artık 48 ya da 24 saatiniz kaldı. Doğum başladı başlayacak ve  akıntılarınız da ilk başlangıcını yapmaya başladı rengi ise kırmızıya yakın bu arada ağrılarınız da hissedilir hale geldi ama bunlar daha ön ağrılarınız. Burada iki ağrı arasındaki süre uzun olacaktır.

Doğum başladığında ise ilk ağrınız açıcı sancı olduğundan kuyruk sokumunuzdan başyarak karnınıza doğru yayılmaya başlar. Eskiler bu durumda kuşak sararlardı. İlk sancının süresi 20-30 saniye kadardır ancak daha sonrasında gücü biraz daha artmaya başlar ve bu kez aralıklar bir düzene ve kısalmaya başlayacaktır. Bu da her 10 dakikada bir ağrı başlaması demek olur evdeyseniz artık hastaneye gitme vaktiniz de geldi demektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM