Doğum Yapan Kadınlar Devletten Paranızı Almayı Unutmayın

Doğum Yapan Kadınlar Devletten Paranızı Almayı Unutmayın

Doğum Yapan Kadınlar Devletten Paranızı Almayı Unutmayın

Doğum süreci sıkıntılı olduğu kadar aileyi zorlayacak bir durumdur. Çünkü bu dönemde bebeğinde bir takım ihtiyaçları olacaktır. Bu ihtiyaçlar maddi anlamda yetersiz aileleri de zorlayacağından devlet son yapmış olduğu düzenlemelerle aslında bu duruma da el atmıştır diyebiliriz. Devletin yaptığı düzenlemede 3 farklı destek yer alıyor.     Bu yardımın miktarı ise 300 TL ile 600 TL arasında değişkenlik gösteriyor.  Burada 3 farklı ödemeden bahsedebiliriz. SSK ‘lı bir anne doğum raporu karşılığında 4.099 TL, süt parası için 122 TL alıyor bu da toplamda annenin eline geçecek para miktarı 4.521 TL oluyor. Buradaki güzel şey ise çocuk sayısının 3 olduğunu düşünürseniz yaklaşık olarak 14 bin lira kadar bir ödeme alabiliyor.

Bu yeni düzenleme Mayıs 2015 yılından bu yana yürürlükte buna göre bu tarihten sonra doğum yapan her anneye şartsız olarak ilk çocuk için 300 TL ikinci çocuk için 400 TL üçüncü çocuk için ise 600 TL yardım yapıyor. Bu yardımdan hak kazanmak için yalnızca Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak yetiyor ancak Türkiye’de ikamet etme zorunluluğunuz da bulunmuyor. Yani yurt dışında bulunan gurbetçilerimizde bu haklardan faydalanabiliyorlar. Ailelerin buraya kadar yarım miktarı konusunda bilgilendirildiklerini var sayıyoruz ancak işin bir de müracaat kısmı var. Yani bu ödemeyi alabilmek için nereye müracaat edecekler.

Doğum yardımı
Doğum parası

Doğum Ödemesi Müracaatı Nereye Yapılıyor?

Müracaatlar için büyükşehirlerde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ilk müdürlüklerine ilçelerde ise kaymakamlıklara yapılabiliyor. Başvuru esnasında çocuğun nüfus cüzdanının mutlaka yanınızda olması gerekiyor. Eğer ki çocuğun nüfus kaydı oluşturulmamış ise bu ödemeden yararlanamıyorsunuz. Hatta bunları yapmak yerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının internet sitesinden de bu ödeme için başvurunuzu yapabiliyorsunuz.

Yurt dışında yaşayan gurbetçilerimiz ise başvurularını konsolosluklar ya da elçiliklere yapabiliyorlar.

Son olarak ise çalışan memurların bu başvurularını kendi çalıştıkları kuruma yapmaları gerekiyor.

Kısacası bu hak size devlet tarafından zor günlerinizi atlatabilmeniz adına yapılan bir yardımdır. Ve hiçbir şekilde bu para haczedilmez ve vergi kesintisine uğramaz. Doğum yardımı canlı doğan her bir çocuk için ayrı olarak ödenir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM