Doğum Lekeleri Nasıl Geçer

Doğum Lekeleri Nasıl Geçer

Doğum Lekeleri Nasıl Geçer

Gebelik döneminde mütenevvi sebeplerden kaynaklı olarak meydana gelen lekelere, doğum lekeleri denilmektedir. Doğum lekeleri hamile kadınları en çok üzgün vücut sorunlarından bir tanesidiri. Vücut bakımına özen gösteren kadınlar için doğum lekeleri nasıl yok olur konumuzun devamında değindik.

Kadınların hayatın da yaşadığı en güzel an şüphesiz ki anne olmasıdır. Hamile kalındığı andan itibaren kadınlar birçok zorluğa göğüs gerer. Bunlardan biri de doğum sonrası cilt lekeleridir. Özellikle alında, çenede ve dudak üstlerinde doğum sonrası lekeler daha sık görünür. Bu sorun her doğumdan sonra ortaya çıkmaz, kişinin hormonal dengesine göre değişiklik gösterir. Peki ya doğum sonrası cilt lekeleri ile karşılaşırsak, bunun üstesinden nasıl geleceğiz?

Cilt lekelerinin zaman içinde azalması mümkündür, bu sebeple bu konuda bir baskı hissetmemek önemlidir. Olumlu düşünmek, cildin zaman içinde yoluna girmesini beklemek faydalı olacaktır. Bununla birlikte yapabileceğimiz başka şeyler de vardır.

Cildin yapısına uygun olan daha çok organik ya da doğal ürünlerden yapılan nemlendiriciler kullanılmalı. Çok fazla makyajdan kaçınılmalı, cildin nefes almasını sağlamalıyız. Özellikle yaz aylarında güneşe çıkıldığında yüksek korumalı güneş kremlerini kullanmayı unutmamalıyız. Güneşten korunmak için büyük geniş ve gölge yapacak şapka ya da aksesuarlar kullanılmalıdır.

Zencefil Tarçın Maskesi
Doğal krem olarak şu tarifi uygulayabilirsiniz. Bir çay kaşığı zencefil bir çay kaşığı tarçın ve bir yumurta akını karıştırılarak istenilen bölgeye sürün ve 30 dakika bekletip su ile temizleyin. Bu karışım her gün kolaylıkla uygulanabilir.

Soğuk su masajı
Cildin yenilenmesine katkı sağlamak üzere, her gün soğuk su ile masaj yapabilirsiniz.

Lazer Uygulaması
Lazer uygulamaları ile de doğum sonrası cilt lekelerinden kurtulmak mümkündür. Bu konuda yardım almak için bir doktora başvurulabilir. Lazer uygulamasının süresi, doğum sonrası lekelerin boyutuna ve derinliğine göre değişiklik gösterir. Her cilt kendine özgü yapısı ile değerlendirilmeli ve buna göre işlem görmelidir. Doğum sonrası emziren anneler ise bu durumu mutlaka göz önünde bulundurmalı ve herhangi bir müdahale yaptıracak ise uzmanlara danışarak yapmalıdır. Unutmayın ki önemli olan ilk şey bebeğimizin beslenmesi ve gelişimidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM