Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır

Geçtiğimiz uzun yıllardan bu yana gebelikten korunma adına yapılacak birçok uygulama vardır. Bu uygulamaların birçoğu kadını gebelikten koruduğu için önemlidir. Ancak doğum kontrolü denildiğinde de ilk akla gelen şey elbette ki doğum kontrol hapları olmuştur.  Doğum kontrol hapını kullanmamanı halinde yumurta hücresi olgunlaşarak yumurta kanalına atılır bu da demek olur ki doğum için uygun zemin hazırlanmış ve gebe kalınması söz konusudur.

Doğum kontrol haplarının görevi yalnızca gebeliği önlemek için değildir bunun yanı sıra kadınlarda başka tedavilerde de kullanılabilmektedir. Örneğin adet kanamalarını düzene soktuğu da bilinmektedir.  Bazı kadınlar adet dönemlerinde bir takım ruhsal tedirginlik yaşarlar bu durumda haplar etkili olabilecektir. Ayrıca sivilcelerin tedavisinde de işe yaradıkları bilinmektedir. Örneğin yağlı olan ciltlerin iyileştirilmesini sağlar bu sayede de sivilce oluşumu önlenmiş olacaktır.

Doğum kontrol haplarının içeriğinde yapay hormonlar vardır bu hormonların görevi ise yumurtanın yumurtalıktan çıkmasına izin vermemektir. Bu sayede yumurtlama olmayacağından gebe kalımı söz konusu olmaz.

DOĞUM KONTROL HAPI KULLANMA KURALLARI

Doğum kontrol hapını düzenli bir şekilde kullanmak istiyorsanız o zaman ilk önce bir doktora başvurmanız önemlidir. Çünkü bu aynı zamanda genital bölgenin de muayenesi demek olacaktır. Bu sayede hapı kullanıp kullanamayacağınız tespit edilmiş olacaktır. Çünkü bazı kadınlarda kullanılması istenmemektedir.

Doğum Kontrol Hapı

Eğer ki bir karaciğer rahatsızlığınız ya da yüksek tansiyonunuz varsa o zaman bu hapı kullanmanız tavsiye edilmez. Bunun yanı sır kalp ve damar bozukluklarında da tercih edilmez.    Yüksek tansiyon. Safra akımı bozuklukları. İleri derecede varis. Şeker hastalığı. Daha önce geçirilmiş kanser ameliyatları. Kalp ve damar hastalığı. Migren. Sara. Aşırı şişmanlık. Bu gibi hallerde doğum kontrol hapı kesinlikle kullanılmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM