Doğal Malzemelerle Şampuan Yapımı

Doğal Malzemelerle Şampuan Yapımı

Doğal Malzemelerle Şampuan Yapımı

Marketlerden satın almak zorunda kaldığımız, organik malzeme içeriklerine sahip olmayan şampuanlar, saçlarına ve cildine önem veren kişilerin işlerine yaramayabilir mi? Kısa süre için belki yarayabilir fakat uzun bir vadeye vurduğumuzda piyasada ki şampuanların işe yaramadığına karar verip, minimum altı ayda bir şampuanımızı değiştiriyoruz. Bu yazıda önereceğimiz bazı doğal malzeme ile şampuan tarifleri de birinci denemede bir mucize yaratmıyor. Ama güzel bazı sonuçları beraberinde getiriyor.

Hem cilt yolu ile emilerek, kanımızda ya da organlarımızda biriken bazı zararlı kimyasalları içermiyorlar, hem de saç altında ki deriyi ve saç uçlarını besleyerek, uzun vadede çok daha etkili bir görünüm sağlıyorlar. Marketlerden alınan şampuanlar ise hem çok pahalı olabilmekte, hem de istenen etkiyi vermemektedir. Kendi şampuanınızı kendiniz yapma fikri size çok yabancı geliyor ise ve değişime bunun ile başlamak istemiyorsanız, sizler için de önerilerimiz var. Önce evde bulunan doğal malzemeleri kullanarak ve çok basit yöntemler ile ne şekilde doğal şampuan yapılabiliyor, ona değinelim.

En doğal olan ikili: Salatalık ve limon

Limon ve salatalık mı? Evet, 1 tane limon ve 1 tane büyük boy salatalık kullanarak doğal bir şampuan elde etmeniz gayet olağan. Salatalığı robotunuzdan çekip püre haline getiriyor ardından içine de limonun suyunu sıkıyorsunuz. Dilerseniz buna 1 çay kaşığı kadar karbonat da ekleyebilirsiniz. Saçlarınızı banyoda iyice ıslattıktan donra işe başlıyorsunuz. Saç diplerinden başlayarak uç kısımlara kadar masaj yaparak yayıyorsunuz. Bir kaç dakika kadar kafanızda beklettikten sonra su ile yıkayıp, akıtıyorsunuz. Bu yöntemi uygulayan ne kadar çok kadın olduğunu bilseniz şaşar kalırdınız.

Bazen yalnızca 2 malzemeye ihtiyaç duyarsınız: Karbonat ve su

‘O kadar da değil’ diyeceksiniz. Ama sadece karbonat ve suyu bir biri ile karıştırarak bile doğal bir şampuan elde etmiş oluyorsunuz. Ama bu karışım, karbonat maddesi kurutucu özellikte bir madde olduğu için aşırı yağlı olan saçlara sahip olanlar kadınlar için iyi bir seçenek oluyor. Bazen sabah yıkanır ise bile, akşama yağ içinde kalan bazı saçlar için ideal olan bir doğal şampuandır.

Eşit miktarda biraz karbonat ve suyu eski olan bir şampuan şişesinde bir biri ile karıştırıp, her kullanım öncesinde iyice çalkalayarak saçlarınızı yıkıyorsunuz. Diler iseniz ardından yine eşit bir miktarda elma sirkesi ile suyu karıştırıp, son durulama suyu şeklinde de kullanabilirsiniz. Bu yöntem günümüzde çok tehlikeli ya da saçma gibi gözükse de çok sayıda kadın tarafından da uygulanmaktadır.

Evde doğal şampuan yapmanın formülleri

Kendi şampuanını doğal yöntemler ile baştan yaratmak isteyen kişiler için uygulanabilecek bazı formüllere değinecek olursak, ilk adım olarak, köpürtücü baz ve de ana malzemelerini seçip işe başlıyoruz.

Ana malzeme ve köpürtücü bir malzeme olarak, büyük olan marketlerde olan, Hindistan cevizinin sütünü, yine bazı özel marketlerde ya da online şekilde internetten bulabileceğiniz sabun cevizini veya sıvı olan Kastilya sabununu tercih edebilirsiniz. Ek olan malzemeler ise tercihe göre bitkisel esanslı yağlar, aloe vera bitkisel jeli ve B vitamininin kapsülleri.
Sıvı olan Kastilya sabunu, iyi bir kalite zeytinyağından yapılan doğal bir malzeme olup, zararlı olan bazı kimyasallar içermediği gibi akla gelebilecek her türlü temizlikte kullanmak da mümkün. Hindistan cevizinin sütü, büyük bazı marketlerde konserve şeklinde satılıyor. Diler iseniz meyvenin de kendisini satın alıp içinde ki sütten de yararlanmanız mümkün olmakta. Sabun cevizi ise, Türkiye’de henüz yaygın şekilde bilinmemek ile birlikte oldukça etkili olan bir temizleyici meyve.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM